Manşet, Zulüm Günlüğü

İşadamı Hazım Sesli’ye cezaevinde şişli saldırı: Saldırganın azmettiricisi kim?

Hizmet Hareketi’ine yönelik soruşturmalar kapsamında gözaltına alındıktan sonra tutuklanan işadamı Hazım Sesli tutuklu bulunduğu Menemen Cezaevi’nde dün saat 16:20’de ailesi ile telefon görüşmesi yaparken saldırıya uğradı.

Selahattin Sevi- Kronos

Türkiye’nin başarılı ve saygın iş adamlarından Hazim Sesli tutuklu bulunduğu Menemen Cezaevi’nde dün saat 4:30’da ailesi ile telefon görüşmesi adli bir mahkumun şişli saldırısına uğradı. 7 yerinden yaralanan Sesli revire kaldırıldı. Gülen cemaati üyesi olduğu iddiasıyla tek kişilik hücrede tutulan Sesli’nin saldırıya uğraması karşısında ailesi şaşkına döndü.

“KIZIM BENİ ŞİŞLEDİLER”

Hazim Sesli’nin avukat olan kızı Melike Sesli babasıyla görüştükten sonra olayı ve sonrasını Kronos‘a şöyle anlattı:

Cezaevine gittim. Sıradan bir görüş gibi gitmiştim… Gardiyanlarla konuşuyordu, hep teşekkür ediyordu onlara, “Beni kurtardınız” diye… Babamdan başka kim gardiyanlara teşekkür edebilir ki… Babam olduğunu anlayıp yanına gittim. Elinde sargılar vardı, bana “Bir şey yok, ufak bir yara” dedi. Daha önce yanmış ve yakılmış bir hücreye bilinçli olarak almışlardı ve temizlik yapmaktan parmakları yaralanmıştı. Ben yine öyle zannettim. Bana baktı, gardiyanlara baktı, bir şey yok dedi. Ben üsteleyince “Beni şişlediler” dedi. Sonra olayı hazmetme sürecim oldu biraz. Olayın detaylarını alıp ilgili mercilerle görüştüm ve tekrar babamın yanına döndüm.

“ADLİ BİR MAHKUMUN HÜCREDE TUTULAN BABAMLA NE İŞİ OLUR”

Adli bir mahkumun babama saldırması anlamsız. Bir de hücrede kalıyor ve 3 buçuk yıldır kimseyle görüşmüyor. Kiminle alıp vereceği olabilir ki…

Babam korksun isterdim ama babam öyle biri değil. Sadece başka cezaevine nakil istiyor musun dedim, hayır ben burada mutluyum, dedi. Babam olaya takdiri ilahi olarak bakıyor, “öldürmeyen Allah öldürmüyor” diyor.

“ANNEME KÜÇÜK BİR YARALANMA DİYECEKTİ”

Annem görüşe ayrı girdi. Aile görüşüne girdi. Onları yalnız bıraktım. Babamla aramızda konuşmuştuk, “Küçük bir yaralanma” diye anlatacaktı. Fakat yaralarını göstermiş, saklamaya gerek yok diyerek. Anneme olayın detaylarını anlatarak yaralarını göstermiş. Annem çok üzüldü tabi. Annem ağlayarak çıktı, birbirimize sarıldık, ağladık, ne yapalım.

“DEFALARCA CAN GÜVENLİĞİ YOK DEDİM”

Ben cezaevlerinde güvenlik konusunun ucu açık bir konu olduğunu düşünüyorum. Defalarca can güvenliğinin olmadığını ileri sürmemize rağmen tedbir alınmadı. Babam adli suçlularla görüşe çıkmak istemiyordu. Onlarla çıktığında rahatsız oluyordu. Görevlilerin ve gardiyanların yanına gittiğimde, “Nasıl bize haber vermezsiniz! Her gün babam şişlendi diye sizi mi arayacağım. Hem kızıyım hem avukatıyım. Bir şekilde aileye haber vermeniz gerekiyor” dedim. Görevliler ve sorumlular hiçbir açıklama yapmadı. Oranın güvenliğinden şüpheliyim ama babam da gitmek istemiyor.

HAZİM SESLİ’NİN AVUKAT KIZI MELİKE SESLİ’NİN RAPORU

Avukat Melike Sesli, olayın gelişimini göre şöyle özetledi:

Hazim Sesli Uşak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2016/204 E. sayılı dosyası kapsamında 21.10.2015 tarihinden itibaren Menemen T Tipi kapalı Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunmaktadır.

09.09.2016 tarihine kadar 8 kişilik koğuşta kalmasına rağmen Menemen T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu tarafından hiçbir sözlü veya yazılı gerekçe gösterilmeden tek kişilik hücreye alınmış ve bu işlemin Adalet Bakanlığı tarafından istenildiği söylenmiştir. Ancak avukatları tarafından yapılan tüm başvurular sonucunda Adalet Bakanlığı kendilerinin bir talebi olmadığını; bu durumun cezaevinin insiyatifinde olduğunu söylemişlerdir.

Tek kişilik hücreye alınmasından bu yana Hazim Sesli kimse ile görüştürülmemiştir. Yaklaşık son 1 yıldır da adli mahkumlarla aile ve telefon görüşlerine çıkmakta olup; bu durumda can güvenliğinin bulunmadığını, bu sebeple görüş saatlerinin değiştirilmesini hem Menemen T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan hem de cezaevi savcılığından talep etmiş olmasına rağmen hiçbir işlem yapılmamıştır.

11.03.2020 günü saat 16.20’de telefon görüsünü birlikte yapmış oldukları; daha önce 2 defa adam öldürüp ceza alan, daha sonra ise koğuşta bulunan bir kişinin kafa derisini yüzen Fatih Oktay isimli mahkumla birlikte telefon görüşü yaptırdıkları sırada Fatih Oktay tarafından şişlenmiştir. Kalbine nişan almış olsa da Hazim Sesli telefonla görüşürken ilk şişin telefona denk gelmesi sonucu olayı fark etmiş ve kendini korumaya çalışmıştır. Ama olaya cezaevi memurları müdahale edene kadar 2 kere sol elinden, 2 kere sol bacağından, 3-4 defa da kalçasından darbeler almıştır.

Hazim Sesli hastane sonrası tekrar koğuşuna götürülürken ceza infaz memuru tarafından bilerek olayı gerçekleştirilen şahsın hücresinin önünden geçirilerek de psikolojik siddet uygulamaya devam etmektedir.
Ayrıca olay sonrası Hazim Sesli avukatlarıyla görüşürken de avukatlarına zorluk çıkartılmış; defalarca göz kaydına gönderilip tekrar geri gelmesi istenmiştir.

Hazim Sesli’nin eşiyle telefon görüşmesi hakkını kullanırken şişlendiği öğrenildi.

EŞİ GÖNÜL SESLİ: O GÜN GARDİYANLAR YANINDA YOKMUŞ

Kronos‘un ulaştığı Hazim Sesli’nin eşi Gönül Sesli, telefon görüşmesi sırasında yanında bulunan gardiyanların o esnada yanından ayrıldıklarını ve Sesli’nin saldırısıya uğradığını aktardı.

Gönül Sesli, “Dün çocukları arıyor telefon hakkını kullanırken. Abdülkadir ve Ali’yi. Amerika’da yaşıyorlar, biri 29 biri 22 yaşında. Çalışıyorlar, okuyorlar orada…

Bizi aradılar ve “Dün babama bir şey oldu olay oldu” dedi. Bugün görüşümüz vardı. Kızım da avukat, avukat görüşüne gittim kızımla. Benden saklamayı düşünüyorlarmış açıklamak zorunda kaldılar.

“KALBİNE SAPLAMAK İSTEMİŞ”

Hayati tehlikesi yoktu. Kalbine saplamak istemiş şişi adli mahkumlardan biri. Allah’tan telefona gelmiş, eli yaralanmış. Yere düşmüş eşim. Bacağına, kalçasına saplamış sonra şişi… Kasıt var gibi geliyor bana. Telefon görüşlerinde ve her zaman yanında gardiyanlar oluyordu. O gün gardiyanlar yokmuş. Olay anında da geç gelmişler. Bilmiyorum kasıt var mı ama çok masum durmuyor. O gün gardiyanların yanında olmaması, olay anında geç gelmeleri sanki kasıt varmış izlenimini veriyor.

Sesli’ye ilk müdahalenin cezaevi revirinde yapıldığını ancak sağlıklı bir bilgi edinemediklerini belirten Sesli, “Maalesef bu mümkün olmadı.” dedi.

 

Sesli Battaniyelerinin sahibi ve Uşak’ın en büyük sanayicilerinden olan, şirketlerine el konulup yağmalanan Hazim Sesli, 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

HAZİM SESLİ’NİN İŞADAMI VE İNSAN OLARAK PORTRESİ İÇİN TIKLAYINIZ…

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,3782
Amerikan Doları
0,86622
Euro
8,8817
İngiliz Sterlini
9,8138
BIST
1084
Altın
7,498
Son Güncelleme: 15.08.2020 16:38