Dış Haberler, Manşet

İran, korona virüs nedeniyle 85 bin mahkumu serbest bıraktı: Türkiye neyi bekliyor?

İran’da korona virüsü salgını nedeniyle 85 bin mahkum serbest bırakıldı. Serbest bırakılanlar arasında siyasi mahkumlar da var.

İran yönetimi, korona virüsüne karşı önlem olarak yaklaşık 85 bin mahkumun geçici olarak serbest bırakıldığını açıkladı. Yargı makamlarından yapılan açıklamada, bu kişiler arasında siyasi mahkumların da bulunduğu belirtildi.Yargı Sözcüsü Golamhüseyin İsmaili, “Serbest bırakılanların yaklaşık yüzde 50’si güvenlik bağlantılı mahkumlar. Cezaevlerinde salgına karşı koymak için önlemler de aldık” dedi.Birleşmiş Milletler geçtiğimiz hafta İran’a, siyasi tutukların serbest bırakılması çağrısı yapmıştı.İran’da resmi rakamlara göre, korona virüsünden 853 kişi öldü, 14 bin 991 kişi enfekte oldu.

Gergerlioğlu: Riskli gruptaki mahkumlar tahliye edilmeli

HDP Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu koronavirüs sebebiyle tüm tutukluluk ve hükümlülüklerin bir yıl ertelenmesini içeren kanun teklifini Meclise sundu.Gergerlioğlu ayrıca Adalet Bakanlığı’na koronavirüs ve cezaevlerinin durumuyla ilgili soru önergesi verdi.Gergerlioğlu, “Cezaevlerindeki insanları rahatlatmak lazım. Cezaevinde kalan İran’dan 70 bin, Bahreyn de bin 500 civarında kişi tahliye edildi. Türkiye’de de böyle olmalı. İlk baş riskli gruptaki mahkumlar tahliye edilmesi düşünülmeli. Yaşlı hastalar, bebekli ve çocuklu anneler, hasta mahkumlar. Zaten bu insanlar tutuksuz yargılanabilir. Bu durumda en az bir sene ertelenebilir. Zaten çok aşırı bir şekilde adil olmayan yargılamalarla cezaevleri dolduruldu. Cezaevlerinde görüşmelere kapatılmasıyla bu durum engellenemez. Radikal bir karar alınmalı.” şeklinde konuştu.Ömer Faruk Gergerlioğlu Medyascope.tv’den Gökçe Çiçek Kösedağı’nın sorularını cevapladı.

Reklam

DÖVİZ BİLGİLER