Manşet, Zulüm Günlüğü

10 günlük bebeğiyle tutuklanan annenin sütü kesildi, bebeğin gözleri iltihaplandı

10 günlük bebeği ve 2 yaşındaki kızıyla hapse atılan Eylem Oyunlu’nun sütü kesildi. Bebeğin gözlerinde iltihap oluştu. Karantinadaki kızı ise durmuyor, kapılara vurup ağlıyor.

Dokuz gün önce tutuklanıp Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevine gönderilen Eylem Oyunlu’nun eşi İsmail Özden, “10 günlük bebeğim, 2 yaşındaki çocuğum ve eşim cezaevinde, içimden geçmiyor ki kapımı açayım, evime gireyim” dedi.Lohusa Eylem Oyunlu bugün iki çocuğuyla birlikte cezaevine konalı dokuz gün oldu. Diyarbakır’da Lice Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Kürt soruşturmaları kapsamında gözaltına alınan Oyunlu, 17 Haziran’da “örgüte yardım etmek” iddiasıyla sevk edildiği Lice Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.Eşinin köye, babasının yanına misafirliğe gittiği sırada ifadeye çağrıldığını söyleyen Özden, eşinin tutuklama kararından önce hakimin, savcının ve askerlerin savcılık odasında toplandığını ve daha sonra tutuklama kararı verildiğini söyledi. “Hakim neden savcının odasına gider? Savcı tutuklamaya sevk etmeden önce neden hakimle odasında görüşür?” diye soran Özden şunları söyledi:

“Eşim ifadeye çağrılınca Lice İl Jandarma’ya gittik. Lice Adliyesi’ne sevk edildi. Orada savcı üst mahkemeye sevk etti. Akşam 5’ten 8’e kadar adliyedeydik. Mahkeme ara verdi. Hakim savcının odasına gitti, çıktıktan sonra direkt eşimin tutuklamasını verdiler. Ne suçu günahı var, sadece babasının yanına gitmiş. Çocuklarımız yanımızdaydı o sırada. On günlük bebek eşimin kucağında, 2 yaşındaki çocuğu ben zapt etmeye çalıştım. Şu anda perişan bir haldeyiz. Doğru düzgün istemiyorum ki evime gireyim, kapımı açayım. Ne çocuklarım ne eşim… Kimse yok.”

“DAHA KİMLİĞİ YOK”

Salgın nedeniyle endişeli olduğunu ifade eden Özden, “Virüsten dolayı da endişeliyim. Çocuğum daha 10 günlük. Yeni doğan bebeğimde hastalık vardı. Gözleri açılmıyordu. Gözünde iltihap oluştu. Lice’de ifade verelim, çocuğu hastaneye götürecektim. Daha ismi, kimliği yok bebeğin. Cezaevine attılar. Eşimi göremedim henüz. Bütün bu olanlardan dolayı da psikolojisi bozuldu, sütü kesilmiş. Benden eşya istemişti, elbise götürdüm, para yatırdım. Karantina nedeniyle tek başlarına odada kalıyorlar. ‘Çocuk durmuyor ağlıyor’ diyor. 2 yaşındaki çocuk kapılara vurup ağlıyormuş.”

Bianet’in haberine göre İsmail Özden, Lice Cumhuriyet Savcısı ve Lice Sulh Ceza Hakimi’ni, Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) şikayet etti.

GERGERLİOĞLU: YASA UYGULANMIYOR, ACIMASIZCA İŞLER YAPILIYOR

HDP Kocaeli Milletvekili İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu Meclis’te konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Çocuklu, bebekli annelerin cezaevinde olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Acımasızca işler yapılıyor. Kadınlara, çocuklu, bebekli annelere, hamilelere zulmediliyor. Son çıkan yasaya göre hamilelik döneminde ve 18 aylığa kadar bebeği olan kadınların tutuklanamayacağına dair bir yasa çıkardık. Ama bunu mahkemeler uygulamıyor. Türkiye inanılmaz bir polis devleti haline geldi. Ümmiye Kara, 7 aylık hamile kadın Ankara Sincan Hapishanesinde yatıyor. Her an düşük tehlikesi yaşıyor bu kadınlar. Bu kadınlara bir şey olursa yasayı çiğneyen hakimler bundan sorumludur. Yasemin Çetinkaya, 6 yaşında kalbi delik çocuğu, 10 aylık bebeği olmasına rağmen tutuklandı. Durumunu takip ediyoruz. Eylem Oyunlu, kucağında on günlük bebekle bu kadın tutuklandı. Tutuksuz yargılanabilecekken tutuklu yargılanıyor. İki yaşındaki diğer bebeği yanında ayrılamıyor. Zor durumda. Emine Örnek 4 aylık bebeği var. Anne cezaevinde baba evde biberonla bebeği besliyor.”BOLD –

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,8662
Amerikan Doları
0,75763
Euro
7,9075
İngiliz Sterlini
8,8067
BIST
119339
Altın
7,019
Son Güncelleme: 08.07.2020 00:59