Ailem, Manşet

Bilim insanları: D vitamini takviyesi Covid-19’u önlediğine dair bir kanıt yok

D vitamini takviyesinin Covid-19’u önlediğine dair bir kanıt bulunamadığını açıkladı.Bilim insanları yeni tip Coronavirus (Covid-19) hastalığını önlemek için D vitamini takviyesi desteğinin işe yaradığına dair bir kanıt bulunmadığını açıkladı. 

The Guardian’da yer alan habere göre, Ulusal Sağlık ve Bakım Mükemmelliği Enstitüsü (Nice), D vitamini ve Coronavirus arasındaki ilişkiyi ortaya koyan 5 araştırmanın incelendiğini ve D vitamini takviyesinin Covid-19’u önlediğine dair bir kanıt bulunamadığını açıkladı. Araştırmayı yürüten Nice Direktörü Paul Chrisp “D vitamiyle bağlantılı yararlı durumlar olsa da hızlı bir kanıt arama süreci bu takviyenin Covid-19’u önlediğine dair bir sonuç görmedi. Bu konuda araştırmalar sürüyor, gelişmeler geldikçe güncelleyeceğiz” dedi.

Beslenme Alanında Bilimsel Danışmanlık Komitesi (SACN) de D vitamininin Coronavirus’ten korumadığına ilişkin bir açıklama yaptı.Ancak Sacn de Nice de yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgını başladığından ve insanlar evlerinde izole olduğundan bu yana günlük 10 miligram D vitamini alımını güneş ışığı görülemeyen süreçte kemik ve kas sağlığını korumak için öneriyor.

ÜLKELER KIYASLANMIŞTI  

Daha önce yapılan araştırmalarda D vitamini eksiliği olan kişilerde Coronavirus’a yakalanma riskinin daha yüksek olduğu belirtilmişti. ABD’de yapılan yeni bir araştırma, D vitamini eksikliği ile Covid-19 kaynaklı ölüm oranlarının yüksekliği arasında bağ olabileceğini ortaya koymuştu.

Illinois eyaletindeki Northwestern Üniversitesinde bir grup araştırmacı tarafından yapılan çalışmada, Covid-19 kaynaklı yüksek ölümlerin görüldüğü İtalya, İspanya ve İngiltere gibi ülkelerdeki ölüm vakalarında D vitamini seviyelerinin diğer ülkelerdeki vakalarla kıyaslandığında daha düşük olduğu tespit edildi.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,3324
Amerikan Doları
0,85902
Euro
8,7757
İngiliz Sterlini
9,6983
BIST
1114
Altın
7,441
Son Güncelleme: 12.08.2020 18:15