Avustralya, Manşet

3 dilde birlik mesajı: Başbakan Morrison’dan Kurban Bayramı kutlaması

Başbakan Morrison, yarın başlayacak Kurban Bayrma’nın başlayacak olması nedeniyle İngilizce, Türkçe ve Arapça olarak üç dilde kutlama mesajı yayınladı.

Her bayramda  farklı dillerde Bayram kutlama mesajını yayınlayan Avustralya Federal Başbakanı Scott Morrison, ülkedeki Müslümanların bayramını tebrik etti. Morruson mesajında; “Birçok kültür ve inançlarımızla bizi Avustralyalılar olarak farklı kılan, birlikte çalışıp birbirimizi desteklememizdir.”dedi.

Müslüman toplumun Avustralya için önem arz ettiğini belirten Başbakan Morrison, Türkçe yayınladığı mesajında bayramın yeni tip korona virüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle bu yıl farklı kurallar altında kutlanacağına vurgu yaptı. Eyaletlerin kendi Covid-19 kurallarına göre kutlama yapmasının önemine değinen Morrison, salgın nedeniyle kutlamaların şeklinde değişiklik olsa da birlik ve beraberlik bağlarının değişmeyeceğini ifade etti.

Korona virüs salgını nedeniyle yaşanan bu zor zamanlarda dua ve paylaşmanın yaşam için amaç ve anlam kazandırdığının altı çizen Morrison” Kutsal Kurban Bayramını kutlayan herkesin bayramını kutluyorum. Geçtiğimiz yıl bu zamanlar, Müslüman toplumun Avustralya’nın kültürel yapısına getirmiş olduğu saygınlık ve nezaketin büyük zenginliğinden söz etmiştim. O zamanlar hiçbirimiz son aylarda yaşadığımız sorunlarla mücadelede bu erdemlerin ne kadar önemli olduğunu öngöremezdi. Bu zor dönemdeki anlayışınız ve çabalarınız için sizlere derin şükranlarımı sunarım” dedi.

Ulus olarak mücadele etmekte olduğumuz sorunlarla başa çıkma ve bu salgından kaynaklanan sorumluluğu paylaşma konusunda sabırla çalıştık” diyen Başbakan Morrison, “Covid-19 tedbirlerine uygun şekilde Kurban Bayramı’nı kutlamanız son derece önemli” ifadelerini kullandı.

Morrison, “Şu an için kutlama şekillerimiz ile aileler ve inanç toplumları olarak bir araya gelmemiz farklı gerçekleşmekte. Fakat birlik ve birbirimize bağlılığımız gibi toplumumuzun önemli unsurları değişmemiştir. Birçok kültür ve inançlarımızla bizi Avustralyalılar olarak farklı kılan, birlikte çalışıp birbirimizi desteklememizdir.

Kurbanı anarken, son aylardaki fedakarlıklar Kurban Bayramının anlamını anlatıyor. Fakat, bu korkunç kriz döneminde bile duayı paylaşma ve sevdiklerimizle birlikte geçirdiğimiz zamanı paylaşım gibi yaşamımızın süregelen adetleri bize anlam ve amaç kazandırmaktadır” dedi.

Bu tür kutlamaların inancı yaşama fırsatı olduğunu ifade eden Morrison, “Biliyorum ki yaşamınızda bir rehber ve ışık olan inancınız, sizi ve toplumunuzu desteklemeye devam edecektir. Bu zor zamanda ve bu muazzam Kurban Bayramı ve hayır döneminin ruhu içinde biliyorum ki size düşeni yapacak ve çevrenizdekilere huzur ve desteklerinizle ulaşacaksınız. Çabalarınız ve yaptığınız fedakarlıklarla inancınızı tam olarak yaşıyor ve toplumunuza ve ülkemize bir fark katıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

EYALETLEROEN FARKLI UYGULAMLAR  

Bu arada COVID-19 tedbirleri kapsamında, her eyalet ve bölgede Kurban Bayramı bu yıl farklı kurallar çerçevesinde kutlanıyor.Öte yandan Başbakan Morrison, ramazan ayında da Türkçe başta olmak üzere, farklı dili konuşan Müslüman topluluklarını tebrik etmişti.ZAMANAvustralya

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,3228
Amerikan Doları
0,8572
Euro
8,7566
İngiliz Sterlini
9,6811
BIST
1114
Altın
7,426
Son Güncelleme: 12.08.2020 17:45