Manşet

Durakoğlu: Bu fotoğrafı kimseye göstermeyin ben utanıyorum

Çoklu baro teklifi Meclis Adalet Komisyonu’nda görüşülürken baro başkanlarının kapıda bekletilmesiyle ilgili İstanbul Barosu Başkanı “utanıyorum” dedi.

AKP ve MHP’nin ortak imzasıyla hazırlanan çoklu baro teklifi Meclis Adalet Komisyonu’nda görüşülmeye başlandı. Muhalefet, baro başkanları olmadan toplantı yapılmasına tepki gösterirken 20 baro başkanı, toplantıya katılmak üzere Meclis’in Çankaya kapısına geldi. Ancak baro başkanları içeri alınmayınca kapıda beklemek zorunda kaldı.

İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu, baro başkanlarının Meclis’in kapısında oturduğu fotoğrafı paylaşarak “Fakültede okuduğuma göre, TBMM komisyonları paydaşlarını çağırarak teklifi olgunlaştırması gerekiyor. İçeride Avukatlık Yasası görüşülüyor. Baro başkanları içeri giremiyor. Bu fotoğrafı kimseye göstermeyelim. Ben utanıyorum” dedi.

AKP Grup Başkan Vekili Bülent Turan ise TBMM Adalet Komisyonu’nda baroların yapısının değiştirilmesine ilişkin düzenlemenin görüşüldüğü toplantıda baro başkanlarının içeri alınmamasına ilişkin, “3 baro başkanının içeri gelmelerini, komisyona gelmelerini talep ettik. Teklifi ‘biz hepimiz geliriz’ diyerek reddettiler” dedi.

AKP’li Turan, avukatların kapıda beklemesine ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Madem baro başkanlarının bir kısmı komisyon çalışmasında meclisin kapısına gelmişler, ısrar ediyorlarsa biz de bu talebi ilgililerle görüşerek içlerinden 3 baro başkanının içeri gelmelerini, komisyona gelmelerini talep ettik. Teklifi biz hepimiz geliriz diyerek reddettiler. Israrla ‘hepimiz’ denilmesi, içinde bulunduğumuz pandemi sürecine de aykırı. Bu teklif geçtikten sonra yapacağım ilk iş mensubu olduğum İstanbul Barosu’ndan istifa ederek kurulacak ilk baroya üye olmak.”

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,328
Amerikan Doları
0,854
Euro
8,7462
İngiliz Sterlini
9,7353
BIST
1076
Altın
7,448
Son Güncelleme: 10.08.2020 19:32