Dış Haberler, Manşet

Kanadalı Akademisyen: Hitlerin yaptığından daha beterini Çinliler, Uygurlara yapıyor

Çin hükümeti, Doğu Türkistan’da Uygurlar, Kazaklar ve diğer Müslüman topluluklara yönelik, dünyanın gözü önünde soykırım yapıyor.

Arnavut kökenli Kanadalı Akademisyen Olsi Jazexhi’ye göre Çinliler, ‘Hitlerin Yahudiler konusunda yaptığı hatayı yapmama konusunda başarılı oldu! Çünkü, başta Müslüman ülkeler olmak üzere uluslararası kamuoyunun önemli bir kısmını ekonomik gücü ile satın alarak hiçbir şey olmamış gibi suçlarını gizlemeyi başardı.

Jazexhi Olsi’ye göre, ilk önce Müslüman devletler ve Çin’in boyunduruğu altına girmiş ülkeler, dünya tarihinin yeniden şekillendiği bu dönemde duruşlarının ne kadar yanlış olduğunu zamanı gelince fark edecek.Olsi Jazexhi, Çin hükümeti tarafından Doğu Türkistan’a inceleme yapmak üzere davet edilen akademisyenlerden. Geçen günlerde yayınlanan mülakatında Çin’in, toplama kamplarını dünyaya ‘eğitim merkezi’ yalanı ile yutturmaya çalıştığını söyleyen Kanadalı Akademisyen, “O kamplarda kalanlar ne terörist ne de aşırılıkçı insanlar. Onların tek suçu Müslüman olmak. Çinliler onların Uygur Türk kültürünü, dillerini ve İslam inancını terk etmeye zorluyordu. Kamplarda helal olmayan yemekler, içki içmek ve komünist doktrine bağlılıklarını sunmak baskısı yapılıyordu.” diyordu.

Kanadalı Akademisyen, Çin hükümetinin İslam ve Türk kültürünü Doğu Türkistan’da soykırım ile yok etme konusunda çok başarılı olduğunu hatta bu noktada 6 milyon Yahudi’yi katleden Nazileri bile geçtiğini söylüyor. “Uygur, Türkmen, Kazak, Kırgız ve Tatarlar Doğu Türkistan’da zorla Çinlileştiriliyor. Bu soykırımı gizlemeyi de çok iyi başarıyor. Hitlerin Yahudiler konusunda yaptığı hatayı yapmaya başarısını gösteriyor.” diyor.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,3284
Amerikan Doları
0,85791
Euro
8,7651
İngiliz Sterlini
9,6882
BIST
1114
Altın
7,433
Son Güncelleme: 12.08.2020 18:46