Manşet

Karantinada evini taşıyan Yeni Zelanda Sağlık Bakanı, tepkilerin ardından istifa etti

Yeni Zelanda Sağlık Bakanı David Clark, ülkede Kovid-19 salgınına karşı uygulanan karantina tedbirlerini ihlal etmesinin ardından maruz kaldığı kamuoyu baskısıyla istifa etti.

Yeni Zelanda Sağlık Bakanı David Clark, ülkede ‘4. seviyede’ yürürlüğe konulan karantina tedbirleri sıkça ihlal etmesinin ardından kamuoyundan gelen tepkiler üzerine istifa etti.Bakan Clark’a yönelik istifa çağrıları, salgın döneminde evini değiştirmesi ve sık sık sokakta yürürken görülmesiyle birlikte başladı.NZ Herald’ın haberine göre Başbakan Jacinda Ardern, Clark’ın yerine bir sonraki parlameto seçimlerine kadar Chris Hipkins’i atadı.Clark, konuya ilişkin açıklamasında “Tekrar belirtmek istiyorum ki sağlık genel müdürü Ashley Bloomfield ile birlikte çalışmak bir onur. Şimdi idareyi teslim etmek için doğru zaman” ifadelerini kullandı.

Clark, açıklamasında kendisine verilen görevin ‘olağanüstü bir ayrıcalık’ olduğunu belirterek görevden ayrılmasının hükümetin salgınla mücadele sürecinde ‘dikkatini dağıtacağını’ savundu.Açıklamasında Bloomfield’e şükran sunmasına rağmen Clark, daha önce yetkiliyi Kovid-19 testleri konusunda çuvalladığı konusunda eleştirmişti.Diğer yandan Bakan Clark’ın salgnda ‘evde kal’ talimatına uymaması halkın byük tepkisini çekmiş, istifası için yaklaşık 2 bin 800 imza toplanmıştı.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,3782
Amerikan Doları
0,86622
Euro
8,8817
İngiliz Sterlini
9,8138
BIST
1084
Altın
7,498
Son Güncelleme: 15.08.2020 15:52