Manşet, Zulüm Günlüğü

Sürgündeki eski Sema Hastanesi yöneticisi Erten Almatı’da vefat etti

Uzun yıllar İstanbul Sema Hastanesinde yönetici olarak çalışan Sedat Erten, hicret diyarı Kazakistan’da hayatını kaybetti.

 

15 Temmuz Planlı Darbe girişiminden sonrası Hizmet Hareketi mensuplarına yönelik yürütülen tenkil süreci sonrası hicret etmek zorunda kalan Erten, yakalandığı koronavirüs nedeniyle vefat etti. Kazakistan’ın Almatı şehrinde bugün gözyaşları arasında, İzmirli işadamı Hayati Yavuz’un bulunduğu Kaskelen mezarlığında toprağa verilen Sedat Erten, dört yıldan bu yana ailesinden ayrı yaşıyordu. Almatı’da sürgün hayatı yaşayan Erten, yaklaşık bir hafta önce yeni tip koronavirüs (Kovid-19) yakalandığı öğrenildi.

İSTANBUL’DAN BİŞKEK’E ORDAN ALMATI’YA GEÇMİŞTİ
Türkiye’den 2016 yılında ayrıldıktan sonra önce Kırgızistan’a daha sonra Kazakistan’a geçen Erten, sürecin başından bu yana ailesinden ayrı kalıyordu. t Erten, öksürük ve yüksek ateş şikayeti nedeniyle, yapılan koronavirüs testinin pozitif çıktığı öğrenildi.

İPTAL EDİLEN PASAPORTU NEDENİYLE AİLE FERTLERİ CENAZEYE KATILAMADI

Bu arada edinilen bilgilere göre, eşinin pasaportununum iptal edilmesi, kızının cezaevinde olması edeniyle,  defin merasimine hiçbir aile ferdinin, katılamadığı kaydedildi. 1 Temmuz 2020 itibarıyla, Kazakistan’daki toplam vaka sayısının 22.308, iyileşen vaka sayısı 13.558, ölü sayısı ise 188 kişi olduğu belirtildi.

NAZARBAYEV’DE TEDAVİ ALTINA ALINMIŞTI

Öte yandan son dönemde Kazakistan’da, korona vinüs vakıası yeniden tırmanışa geçti. Ülkenin kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulin’in,  Sağlık Bakanı Yeljan Birtanov olmak üzere bazı yetkililerde, virüs testinin pozitif çıktığı kaybedildi. Geçen ayın ortasında Nazarbayev´in sözcüsü Aydos Ukibay, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Kazakistan´ın ilk Cumhurbaşkanı Nazarbayev şu anda karantinada. Ne yazık ki son corona virüsü test sonucu pozitif çıktı. Endişe edilecek bir durum yok. Nursultan Nazarbayev, uzaktan çalışmaya devam ediyor” ifadelerini kullanmıştı. 79 yaşındaki Nazarbayev, 2019’daki seçimlerin ardından görevini bırakmıştı. ZAMAN-Avustralya

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,3782
Amerikan Doları
0,86622
Euro
8,8817
İngiliz Sterlini
9,8138
BIST
1084
Altın
7,498
Son Güncelleme: 15.08.2020 16:07