Ekonomi, Manşet

AKP’nin 2004’ten günümüze gaz ve petrol yalanı: Doğal gaz ve petrol bulundu!

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘müjde’ açıklamasıyla birlikte Türkiye’nin enerji sorununu çözecek doğal gaz rezervinin bulunduğu iddiası gündeme oturdu. AKP, 2004 yılından bu yana benzer açıklamalarla gündem oluşturuyor.

AKP özellikle seçim dönemlerinde çok sayıda yerde doğal gaz, petrol ve kömür gibi enerji rezervlerinin keşfedildiğini açıklıyor. Journo’nun derlediği haberlere göre iktidar aynı oyunu 2004 yılından bu yana düzenli olarak oynuyor.

HÜRRİYET: AKÇAKOCA’DA DOĞAL GAZ BULUNDU (9 EYLÜL 2004)

Akçakoca açıklarında doğal gaz bulundu. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Osman Saim Dinç, Akçakoca açıklarında yapılan sondaj sonucu, Karadeniz’in ilk ekonomik ve ticari doğal gaz keşfini yaptıklarını açıkladı. Yıl sonuna kadar ciddi yatırımlar yapılarak, doğal gaz karaya çıkartılacak.

DHA: AKÇAKOCA’DA DOĞAL GAZDAN SONRA PETROL UMUDU (26 KASIM 2006)

TPAO Üretim Daire Başkan Yardımcısı Mehmet Kul, Türkiye’nin Karadeniz’de bulunan ilk doğal gaz üretim tesisinde sona doğru gelindiğini, açıklarda ve daha derinlerde petrol bulacaklarından emin olduklarını söyledi. (Kaynak)

AA: KARADENİZ DOĞAL GAZI DEVREYE GİRDİ (20 MAYIS 2007)

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Akçakoca açıklarında çıkartılan doğal gazın Türkiye’de konutlarda tüketilen doğal gazın onda birini karşılayabildiğini söyledi. (Kaynak)

SABAH: KARADENİZ’DE PETROL AĞA TAKILDI (26 AĞUSTOS 2007)

Müjdeli haber önceki gün Meclis’te Cumhurbaşkanlığı 2. tur oylaması yapılırken geldi. Muharrem Sarıkaya, Enerji Bakanı Hilmi Güler’in verdiği müjdeli haberi yazdı.

SABAH: SAKARYA’DA DOĞAL GAZ BULUNDU (15 MAYIS 2009)

Kaynarca ilçesinde, TPO tarafından yapılan sismik araştırmalar sonrasında bölgede doğal gaza rastlanınca sondaj çalışması başlatıldı. TPAO bir süre önce Karadeniz Akçakoca açıklarında doğal gaz bulunması üzerine Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı aynı hat boyunda araştırma yaptı.

AA: YENİ DOĞAL GAZ REZERVİ BULUNDU (17 HAZİRAN 2010)

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının Batı Karadeniz açıklarında sürdürdüğü doğal gaz arama çalışmaları sırasında 1.600 metre derinlikte yeni rezerv bulunduğu bildirildi. Akçakoca sahilinin yaklaşık 14 kilometre açığında, denizin 100 metre derinliğinde yeni bir kuyu açılarak sondaj çalışması başlatıldı.

AA: TPAO’DAN SEVİNDİREN AKÇAKOCA AÇIKLAMASI (29 MART 2011)

TPAO’dan Akçakoca’daki üretim platformuyla ilgili güzel haber geldi. Üretim Daire Başkan Yardımcısı Mehmet Kul, Düzce’nin Akçakoca İlçesi açıklarındaki 4’üncü doğal gaz üretim platformunun devreye girmesiyle günlük 250 bin metreküp olan doğal gaz üretimlerinin 600 bin metreküpe çıktığını söyledi.

BAKAN YILDIZ: PETROL BULDUK AMA ÇIKARAMIYORUZ (25 AĞUSTOS 2012)

Akçakoca açıklarındaki doğal gaz platformunda incelemelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Hakkâri civarlarında önemli miktarda petrol bulgusuna ulaştıklarını kaydetti. Yıldız, “Ancak hem özel sektör hem de TPAO petrolü terör nedeniyle aramaya başlayamadı” dedi.

MİLLİYET: KARADENİZ, PETROL VE DOĞAL GAZDA YENİ MERKEZ (10 MART 2013)

Enerji savaşlarının yeni merkezi Karadeniz oluyor. Exxon-Mobil, Shell, Chevron, Total, OMV, Rosneft, Petrobras ve Repsol gibi küresel oyuncuların bölgeye akın etmesi “Karadeniz’de ciddi petrol ve doğal gaz rezervi” olduğuna dair tezleri güçlendiriyor.

BAKAN DÖNMEZ: AKÇAKOCA’DA BİR DOĞAL GAZ KEŞFİ OLDU (29 HAZİRAN 2020)

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Türkiye Petrolleri’nin kendi sondajıyla Akçakoca’da bir doğal gaz keşfi oldu. Rezerv yakaladılar. Üretim de yapılıyor. Batı Karadeniz tarafında böyle bir keşfimiz ve üretimimiz var. Karadeniz’den o açıdan biraz daha ümitliyiz” dedi.

1939 TARİHLİ MÜJDE

Son yıllarda Akçakoca dışındaki birçok bölgede de büyük miktarda enerji rezervi keşfedildiğine yönelik haberlerin iktidar medyasında özellikle seçimlerden önce gündeme getirildiği vurgulanıyor. Gazeteci Deniz Zeyrek’e göre 2003’ten beri en az 30 kez petrol veya doğal gaz keşfedildiğine dair bilgiler kamuoyuyla paylaşıldı. Bununla birlikte, bir sonuca varmayan benzer haberlerin, AKP iktidarından önce de Türkiye medyasında zaman zaman yer aldığını hatırlatmak gerekiyor. Örneğin 24 Ekim 1939 tarihli Yeni Mersin gazetesinde, “‘Çorum’da petrol bulundu” başlıklı haberin yer aldığı bildirilmişti.BOLD –

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,4385
Amerikan Doları
0,85469
Euro
8,9962
İngiliz Sterlini
9,8219
BIST
1103
Altın
7,717
Son Güncelleme: 24.09.2020 07:21