Ekonomi, Manşet

Ali Babacan: Türkiye IMF’ye borç verebilecek güçteydi, bugün halka IBAN veriyor

Babacan’dan Erdoğan’a: Sayın Cumhurbaşkanı’nın tespitine katılıyorum. Ekonomi yönetimini teslim ettiğimde Türkiye, IMF’ye borç verebilecek güçteydi. Fakat bugün maalesef IBAN verip halktan yardım isteyen bir yönetim var.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı IMF üzerinden eleştiren AKP’nin genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sert yanıt geldi. Babacan, “Türkiye tam 19 yıldan sonra ilk defa, 14 Mayıs 2013 tarihinde, son taksitini ödeyerek IMF’ye olan borcunu sıfırladı” dedi.

Babacan, şöyle devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanı’nın tespitine katılıyorum. Ekonomi yönetimini teslim ettiğimde Türkiye, IMF’ye borç verebilecek güçteydi. Fakat bugün maalesef IBAN verip halktan yardım isteyen bir yönetim var.”

Erdoğan, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

Sürekli söylüyorum; IMF’ye olan borcumuz biz göreve geldiğimizde 23 buçuk milyar dolardı. Biz bunu 2013 Mayıs’ında sıfırladık.“Türkiye’nin şu anda IMF’ye borcu yok. Ama birileri avucunu ovuşturuyor. IMF’ye gidecekmişiz.Boşuna avucunuzu ovuşturmayın. Biz o kapıları kapadık. IMF bizden 5 milyar dolar istedi. O zamanki bakan ‘bu borcu verelim mi?’ dedi. ‘Verelim’ dedim. Bugün borcu alan yarın talimat alır. Şimdi parti kurmuş bize ekonomi dersi veriyor. Önce bunu bir defa herkesin görmesi gerekiyor.”

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,6679
Amerikan Doları
0,88809
Euro
9,341
İngiliz Sterlini
10,2341
BIST
1123
Altın
7,967
Son Güncelleme: 29.09.2020 15:46