Dış Haberler

Avrupa Birliği, Türkiye’yi yine güvenli ülke listesine almadı

Avrupa Birliği (AB), her 15 günde bir yenilenen ‘güvenli ülkeler listesinde’ Türkiye’ye yine yer vermedi.

AB Konseyi, en son 30 Temmuz’da güncellediği listedenFas’ı çıkararak tekrar yayımladı. Daha önce seyahatin izin verildiği Fas’ın çıkarıldığı yeni listeye göre salgın tedbirleri kapsamında mart ayında kapatılan AB’nin dış sınırları, Avustralya, Kanada, Jeponya, Gürcistan, Yeni Zelanda, Ruanda, Güney kore, Tayland, Tunus, ve Uruguay’a kademeli olarak açılacak.

GÜVENLİ ÜLKELER LİSTESİNDE TÜRKİYE YER ALMADI

AB ülkelerinin vatandaşlarına seyahat izni vermesi halinde Çin’e de kısıtlama uygulanmayacak. Türkiye, ABD,Rusya, Brezilya, Hindistan, Sırbistan ve Karadğ gibi ülkelere AB ülkelerinin seyahat kısıtlamaları devam edecek.Öte yandan, söz konusu liste, ülkelerdeki Kovid-19 durumuna ve vaka sayısına göre tekrar güncellenecek.AB Komisyonu da üye ülkelere, evli olmayan çiftlere uygulanan yasakların kaldırılması için çağrıda bulundu. Seyahat kısıtlamalarının çok sayıda çifti etkilediğine dikkati çeken Komisyon, üye ülkelerin gecikmeden sorunu çözmeleri gerektiğini ifade etti.

SEYAHAT KISITLAMALARI

AB, mart ayında salgının yayılmasını engellemek için 27 üye ülkenin yanı sıra Schengen bölgesinin parçası olan İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre’ye zorunlu olmayan seyahatlere kısıtlamalar getirmişti. Üye ülkeler için bağlayıcılığı bulunmayan liste, tavsiye niteliği taşıyor. Bilimsel verilere dayanarak hazırlandığı iddia edilen listenin siyasi olduğu ve objektif kriterlere dayanmadığı eleştirileri de yapılıyor.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,6827
Amerikan Doları
0,89036
Euro
9,354
İngiliz Sterlini
10,2456
BIST
1123
Altın
7,968
Son Güncelleme: 29.09.2020 18:02