Gündem, Manşet

Milletvekili Gergerlioğlu: Emniyette yapılan işkenceler sümen altı edildi

Cezaevlerindeki işkence ve Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi’nin raporlarına ilişkin konuşan HDP Milletvekili Gergerlioğlu, “İnsanlar emniyette işkence gördüklerini söyledi sonra bu sümen altı edildi” dedi.

2019 yılının Mayıs ayında Ankara Emniyet Müdürlüğü’ndeki işkence olaylarını ihbar ettiği ve tuttuğu rapor ile işkencenin belgelenip raporlandığını söyleyen HDP Kocaeli Milletvekili Gergerlioğlu, “İnsanlar emniyette işkence gördüklerini söyledi sonra sümen altı edildi” dedi.

‘AKP UTANÇ DUYSUN’

İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nda gözaltında ya da cezaevlerinde işkence ve kötü muamele iddialarının belgelerini ortaya koyduğunu hatırlatan Gergerlioğlu, Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesini’nin raporlarına değinerek, “AKP utanç duysun” sözleriyle tepki gösterdi.

‘ŞİKAYET VE SUÇLAMALARIN SAYISI ENDİŞE VERİCİ’

Gergerlioğlu, Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi’nin, “Gözaltı işleminden karakola kadar geçen süredeki transfer sırasında da hakaret, tehdit ve fiziksel şiddetin devam ettiği anlaşılıyor. Bu şiddete dair muayene kayıtları da bulunuyor. Şikayetlerin ve suçlamaların sayısı hala endişe vericidir” ifadelerini hatırlattı.“İşkence yapılıyor kişiye, doktora götürülüyor, polis doktor odasının içinde doktor ile kaş göz işaretleri yapıyor polis” dedi.Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi Raporu’nda “İddia olunan suç ne olursa olsun polis ve jandarma gözaltı sürelerinin en fazla 4 gün olması konusundaki çağrısını yinelediğini vurgulayan Gergerlioğlu, Türkiye’de 3 kez uzatılan 4 günlük gözaltı süreleriyle kişilerin 12 güne kadar gözaltında tutulduğunu ve bunun keyfi bir uygulama olduğunu söyledi.

‘İNSANLARI CEZALANDIRMAK İÇİN GÖZALTI, TUTUKLULUK UZATILIYOR’ 

“Türkiye Cumhuriyeti iktidarı Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesini en iyi şartlardaki gözaltı merkezlerine götürmüş, oraları gezdirmiş o halde bile son derece olumsuz bir rapor ortaya çıkmış” diyen Gergerlioğlu, “İnsanları cezalandırmak için gözaltı tutukluluk uzatılıyor, ‘adalet yerine gelsin’ diye değil. Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi’nin son 30 yılda en fazla ziyaret ettiği ülke Türkiye maalesef. Bu da yine Türkiye adına, iktidar adına utanç verici bir hadisedir” şeklinde konuştu.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,6151
Amerikan Doları
0,8828
Euro
9,1163
İngiliz Sterlini
9,9462
BIST
1112
Altın
7,698
Son Güncelleme: 19.09.2020 15:15