Avustralya, Manşet

Sydney’de plaj ve parklarla ilgili karar: Kovid-19’dan can kayıpları ve vaka sayıları düşüyor

Avustralya’da koronavirüse (Kovid-19) yakalananların sayısında son 3 ayın en düşük rakamı kaydedilirken, ülke genelinde sadece 3 kişi daha virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Salgın ve ölüm vakıların en yoğun yaşadığı Victoria Eyaleti’nde üç kişi daha hayatı kaybetti. Son  24 saatte 28 yeni COVID-19 vakasının tespit edildiğini açıklayan yetkililer, Melbourne’da 14 günlük yeni vaka ortalamasının 32.4’e düştüğünü belirtti.Bu arada Newspoll’un, The Australian gazetesi için yaptığı ankete göre; Eyalet Hükümet’inin aldığı tedbirlerin doğru olduğuna inandığını belirtti. Ankette, İşçi Partili Başbakan Daniel Andrews’un aldığı tedbirlerin doğru olduğuna belirten anket katılımcılarının, 62’si ise; eyalette uygulanan yasakların doğru olduğuna ifade etti. Victorialıların yüzde 35’inin ise; eyalet hükümetinin, COVID-19’la mücadelede başarısız olduğu yönünde fikir beyan ettiğini ifade ettiler.

33 BİN TEST YAPILDI: 981 AKTİF VAKIADAN 817’Sİ VİCTORİA’DA

Öte yandan Avustralya’nın diğer eyaletlerinden yeni vakaya rastlanmazken, son 24 saatteki 33 binden fazla testin sonucuna göre Victoria eyaletinde 11, Yeni Güney Galler’de (NSW) 4, Queensland’da 1 olmak üzere, toplam 16 kişiye daha Kovid-19’a teşhisi konuldu. Ülke genelinde 30 Temmuz’da 747’ye çıkan günlük yeni vaka sayılarının 16’ya inmesiyle son 3 ayın en düşük vaka sayısı görülmüştü.Avustralya’da bir önceki en düşük günlük vaka sayısı, 22 Haziran’da 13 kişinin virüse yakalanmasıyla kayıtlara geçmişti. Bu arada Avustralya’daki toplam 981 aktif vakandan 817’si Victoria eyaletinde yer alırken bu vakalardan 8’i yoğun bakımda olmak üzere 94 kişi çeşitli hastanelerde tedavi görüyor.Avustralya’da virüs görülmeye başladığı günden itibaren gerçekleşen 7 milyon 296 binden fazla testin sunucuna göre virüse yakalanan 26 bin 909 kişiden, 24 bin 57’si sağlığına kavuştu.

PLAJ VE PARKLARLA İLGİLİ GÜVENLİK KURALLARI: BİR HAVLU UZUNLUKTA MESAFE

Ölüm vakıları hızla azalırken, yaklaşan yaz ayı nedeniyle, Sydney’de bazı plajlarda ve parklarda COVID güvenlik protokolleri getirileceği açıklandı. YENİ Güney Galler (NSW) Hükümeti’nin teklif ettiği kurallardan biri, plaja giden kişilerin başkalarıyla aralarında “bir havlu uzunluğu” mesafe bırakmaları olacak. Plana göre, parklarda ve halka açık alanlarda işaretler konularak kişilere sosyal mesafe kuralları hatırlatılacak.Cankurtaranlar plajın uzun kesimleri boyunca bayrak kümeleri yerleştirecek, plaja gelenleri mesafe konusunda uyaracak. Mekanların sosyal mesafeyi sağlamak ve kapalı alanlarda çok fazla kişinin bir araya gelmesini önlemek amacıyla açık havada yemek hizmeti vermeleri teşvik edilecek. Tekliflerin bu yaz Sydneylilerin güvenliğini sağlama adına 5 noktalı bir planın parçası olduğu belirtiliyor.Planlama Bakanı Rob Stokes, halkın bu yaz standart Avustralya geleneği olan plajlara akın etmek yerine Sydney’in az bilinen kısımlarını keşfetmeye başlamalarını umduğunu açıkladı. Bakan Stokes, “Çok büyük boyutlarda açık alanımız var, fakat çoğu zaman yerel bir bölgede tam olarak nerede olduğunu dahi bilmiyoruz. Bu sebeple bu güzel şehirde unutulmuş park alanlarına ışık tutacağız” dedi.

HÜKÜMETTEN SERBEST MESLEKLERE DESTEK FONU:

Victoria Hükümeti’nin Sole Trader Destek Fonu, COVID-19 kısıtlamalarından olumsuz etkilenmeye devam eden sektörlerde şartları uygun işçi çalıştırmayan işletmelere yardım edeceği belirtildi. Destek fonlarının, olumsuz etkilenen sektörlerdeki şartları uygun kişilerin, kısıtlanmış ticaret ortamında ayakta kalmalarına yardımcı olmayı amaçladığı belirtildi. Önümüzdeki gönlerde açılacak olan başvuruların Business Victoria Update’den öğrenilebileceği açıklandı.

1-Hangi destekler sağlanacak?

Şartları uygun kişilere (sole trader) 3000 dolar hibe verilecek.

2-Hibeye kimler başvurabilecek?

Bu programla sağlanacak hibelere şartları uygun başvurucuların:

-Victoria’da işçi çalıştırmayan bir işletme olması,

-Ticari bir tesis ya da konumda faaliyet gösteriyor olması,

-Geçerli bir ABN’e sahip olması,

-Commonwealth Hükümeti’nin JobKeeper ödeme programına mevcut bir katılımcı olması,

-Devam eden kısıtlamaların sonucu olarak aşırı şekilde kısıtlanmış ya da kapanmış bir sanayi sektöründe faaliyet gösteriyor olması,

-BSFe hibesi almamış olması zorunludur.

Tam bir uygunluk kriterleri listesi, başvurular açıldığında yayımlanacaktır.

3-Nasıl başvurulur?

Hibe başvuruları ilerleyen günlerde açılacaktır.

Uyarı almak istiyorsanız, lütfen Business Victoria Update haber bültenine abone olun. Bunun haricinde bu sayfayı takibe alıp düzenli şekilde kontrol edebilirsiniz.

İşletmeler için diğer destekler hakkında bilgi ayrıca Business Victoria COVID-19 işletme bilgi sayfasında mevcuttur.

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,8716
Amerikan Doları
0,93582
Euro
9,7569
İngiliz Sterlini
10,7911
BIST
1113
Altın
8,354
Son Güncelleme: 30.10.2020 08:01