Manşet

Ferhat Tunç için 5 dilde kampanya: Barış için müzik yapmak suç değil

Merkezi Danimarka’nın Kopenhag kentinde bulunan Dünya Özgür Müzik Forumu (Freemuse), sürgün sanatçı Ferhat Tunç için 5 dilde kampanya başlattı.

Hakkında 7 ayrı dosyadan tutuklama kararı olan sanatçı Ferhat Tunç için 5 dilde bir kampanya başlatıldı. Freemuse tarafından hazırlanan kampanya metninde “Ferhat Tunç, sadece sosyal medyada paylaştığı mesajlardan dolayı Türkiye’de yargılanıyor” denildi.

2o yıldan fazla ceza istendiğine dikkat çekilen açıklamada, “Ferhat, internette şarkı yayınlama, haber gazete yazısı paylaşma, kişisel görüşlerini tweet atma nedeniyle beş davada ‘terör örgütü propagandası’ yapmak, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ ile suçlanıyor. Suçlar, hep birlikte, 20 yılı aşkın hapis cezasına tekabül etmektedir” ifadeleri yer aldı.İngilizce, Kürtçe, Türkçe, Fransızca ve Almanca olarak hazırlanan kampanya metninde şu noktalara vurgu yapıldı:

“Ferhat’ın vakası, Türkiye’nin, bu kanun altında nelerin suç teşkil ettiğinin aşırı derecede geniş tanımından dolayı eleştirilen kapsamlı terörle mücadele kanunlarının bir delilidir. Ferhat, adaletsizlik, savaş ve Kürt ayrımcılığı temalarına yer veren müziğinden dolayı hükümetin hedefi olmaya devam etmektedir. Neredeyse on yıldır süren hedeflenmesi, ‘terörist propaganda yapma’ suçuyla iki yıl hapis cezasına çarptırıldığı 2012 yılında başlamıştır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye’nin, Ferhat’ın 2015 yılında ifade özgürlüğü hakkını ihlal ettiği hükmünü vermiştir.”

Sanatsal ifade özgürlüğünün bir insan hakkı olduğuna dikkat çeken Freemuse, “Ferhat, sadece barış içinde müzik yapmak ve kendi doğrularını söylemek istemektedir, bu bir suç değildir. Türkiye’nin Adalet Bakanı’na e-posta gönderin ve yetkilileri Ferhat’ın tüm suçlarını düşürmeye davet edin” dedi.KAMPANYA LİNKİ

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,8389
Amerikan Doları
0,93677
Euro
9,6766
İngiliz Sterlini
10,667
BIST
1146
Altın
8,192
Son Güncelleme: 27.10.2020 09:55