Politika

Jet hızıyla iddianame: Düğün töreninden Saray’a çıkan Başsavcı Yüksel’den Demirtaş’a cevap

Nikah töreninden sonra AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret eden Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ı eleştiren HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında jet hızıyla 3 yıl hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

Geceliği 10 bin lira olan Sheraton Otel’de düzenlenen nikah töreninden sonra damatlık ve gelinliği Saray konseptine uygun olarak değiştirip Erdoğan’ı ziyaret eden Başsavcı Yüksel Kocaman’a yönelik ifadeleri nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında yeni bir iddianame hazırladı. İddianamede Demirtaş’ın 3 yıla kadar hapsi istendi.Kasım 2016’dan beri Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’a yönelik sözleri nedeniyle 3 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi., Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ın nikahın hemen ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret etmesini eleştirmişti. Avukat Cahit Kırkazak, Demirtaş’ın Kocaman hakkındaki sözlerini Twitter hesabından “Bir zamanlar kimi savcılara zırhlı araçlar bile hediye edildi, yine de yargılanmaktan kurtulamadılar. Elinize tutuşturulan hediye poşetleri sizi yargılanmaktan kurtaramayacaktır.” diye aktarmıştı.Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Demirtaş’ın bu sözlerine ilişkin 3 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırladı.

PINARHİSAR CEZAEVİ’NDE ERDOĞAN İLE MANGAL PARTİSİNE KATILMIŞ

HDP’nin eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın tahliyelerini engelleyen Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, geçtiğimiz haftalarda yaptığı lüks tatille gündeme gelmiş, nikahından hemen sonra da Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etmişti. Saray’a giden Başsavcı, cezaevi savcısı olduğu ve Erdoğan’ın Pınarhisar Cezaevi’nde kaldığı dönemde cezaevinde düzenlenen mangal partisine katılmıştı.Kocaman, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş lehine karar verdiği akşam Erdoğan’la Saray’da bir görüşme gerçekleştirmiş, Demirtaş ve Figen Yüksekdağ hakkında tutuklama kararı verilen soruşturmayı da başlatan isim olmuştu. Demirtaş, Kocaman’a “Buyursun gelsin, mangal partisi yapalım” sözleriyle tepki göstermişti.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,8262
Amerikan Doları
0,93414
Euro
9,6514
İngiliz Sterlini
10,6344
BIST
1144
Altın
8,178
Son Güncelleme: 27.10.2020 08:25