Dış Haberler

Sudan’da 30 yıllık İslami yönetim sona erdi! Ülke laikliğe geçiyor

30 yıl boyunca diktatör Ömer el Beşir tarafından ‘İslami Yönetim’ şekli ile idare edilen Sudan ‘Laik Yönetim’ şekline geçmeye hazırlanıyor.  

 19 Aralık 2018’te Sudan’da başlayan halk ayaklanmasının ardından 11 Nisan 2019 tarihinde Sudan ordusu, mevcut siyasi rejimin başı Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’i görevden aldığını ilan etmişti. 30 yıl boyunca diktatör Ömer el Beşir tarafından ‘İslami Yönetim’ şekli ile idare edilen Sudan, ülkeyi yöneten geçiş hükümetinin laiklik hamlesini tartışıyor. Geçiş hükümeti ile SPLM-N örgütü arasındaki müzakerelerde, din ile devleti ayırarak 30 yıllık İslami yönetime son verme kararı alındı. 

Kuzey Afrika ülkesi Sudan’da, Ömer el Beşir’in devrilmesi sonrası laiklik ve demokrasi yönünde çarpıcı bir adım atıldı. Geçiş hükümetiyle Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey (SPLM-N) örgütü arasında yapılan barış görüşmeleri kapsamında, ülkede laiklik ilkesinin benimsenmesi kararı aldı. Sudan Başbakanı Abdalla Hamdok ile SPLM-N liderlerinden Abdül Aziz el Hilu’nun perşembe günü komşu Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da imzaladığı deklarasyonla, Sudan’da din ile devlet işlerinin resmen ayrılması üzerinde uzlaşıldı. Böylece, ülkede el Beşir döneminde geçilen İslami yönetim 30 yıl sonra son buldu. 

‘LAİKLİK YOKSA KENDİ KADERİNİ TAYİN HAKKINA SAYGI DUYULUR’ VURGUSU 

Deklarasyonda, “Sudan’ın tüm vatandaşların haklarının gözetildiği demokratik bir ülke haline gelebilmesi için anayasanın din ile devlet işlerinin ayrılması ilkesine dayalı olması gerekir; bu ilkenin yokluğunda ise kendi kaderini tayin hakkına saygı duyulmalıdır” denildi. Söz konusu deklarasyon, hükümetin iç savaşa son verme amacıyla silahlı gruplarla barış anlaşması yapmak için geçtiğimiz hafta somutlaşan girişiminin ardından geldi. SPLM-N örgütünün içindeki iki büyük fraksiyon, laik bir sistemi garanti etmeyen bir barış anlaşmasını imzalamayacaklarını açıklamıştı.  BOLD 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,6151
Amerikan Doları
0,8828
Euro
9,1163
İngiliz Sterlini
9,9462
BIST
1112
Altın
7,698
Son Güncelleme: 19.09.2020 15:15