Avustralya, Manşet

Victoria Hükümeti’nden tartışmalı yasa teklifi: Sağlıkçılar, şüpheli korona hastasını gözaltına alabilecek

Victoria Başbakanı Andrews, COVID-19 yayacakları konusunda yüksek riskli olarak değerlendirilen kişilerin gözaltına alınmasına imkân sağlayan tartışmalı yasa tasarısını Parlamento’ya savundu.

Korona virüsünün en yoğun yaşadığı Avustralya’nın Victoria Eyaletinde, alının tedbirler sonucu, ölüm vakıalarında azalma yaşanırken, çeşitli tedbirler alınmaya devam ediliyor. COVID-19 yayacağı konusunda yüksek riskli kabul edilen kişilerin gözaltına alınmasını öngören yasa tasarısı, parlamentonun alt kanadında kabul edilerek, Yasama Meclisine sevk edildi. İşçi Partili Eyalet Hükümet’inin, ‘Acil Durum Tedbirleri’ çerçevesinde hazırlayarak, parlamentoya sunduğu tartışmalı yasa tasarısı, çeşitli tartışmalara neden olan yasa tasarısı ise hukukçulardan tepki aldı. Victoria Barosu yasanın “görülmemiş ve aşırı” yetkiler getireceği konusunda kaygılarını dile getirirken, Eyalet Başbakanı Daniel Andrews ise; söz konusu eleştirileri cevaplayarak; “Görülmemiş çünkü görülmemiş zamanlardan geçiyoruz” şeklinde cevap verdi.

SAĞLIK BAKANLIĞI YETKİLİLERİ GÖZALTI YAPABİLECEK

Yasanın parlamentonun üst kanadından geçmesi halinde, Sağlık Bakanlığı’nca atanacak yetkili memurlara, virüsü yayabileceğine “makul şekilde inandıkları” herhangi bir kişiyi gözaltına alma yetkisini sağlıyor. Andrews, uygun denetim ve denge uygulamalarının yürürlükte olacağını, böylece yetkinin kötüye kullanılmasının önüne geçileceğini savundu. Başbakan Andrews; “Yetkiler, COVID yayma riski konusunda makul bir inanma prensibine ve orantılılık ilkesine dayanacak. Uyumlu davranmayan, sorumlu ve güvenli şekilde davranmayı reddeden bazı kişiler bulunuyor. Bu yetkiler sık şekilde kullanılmayacak, nadir kullanılacaklarını düşünüyorum.” dedi.

TECRİTTEKİ HASTALAR ‘YÜKSEK RESKLİ’ KATEGORİSİDE

Yasa tasarısının mevcut şekline göre, bir kişi COVID-19 teşhisi konulduysa ve tecrite girme talimatı verilmişse ya da COVID-19 tanılı bir kişinin yakın temaslısı ise “yüksek riskli” olarak kabul edilebilecek. Yüksek riskli kabul edilen herhangi bir kişinin gözaltına alınmasında takdir yetkisi atanan memura ait olacak, “tecrite girme talimatını reddeden ya da talimata uymayan kişi” yüksek riskli olarak değerlendirilebilecek.

PARALEMENTO’NUN ÜST KANADINDA YENİDEN TARTIŞILACAK

Andrews, tasarının şu an farklı kurumlara farklı yetkiler veren kuralları basitleştirmeyi hedeflediğini belirtti.Başbakan Daniel Andrews; “Yasal yapılar, farklı kişilerde bulunan farklı yetkilere ve sorumluluklara sahip, kuralları uygulamak için polisten bir kişinin, WorkSafe’den bir kişinin, Sağlık Bakanlığı’ndan bir kişinin bulunması gerekiyor. Bu anlamlı değil. Karşılaştığımız zorlukla orantılı olduklarına inanmasak bu adımları atmazdık” dedi.Sert yasa tasarısı, Parlamento’nun üst kanadında önümüzdeki günlerde tartışılacağı belirtiliyor.

VİCTORİA’DA 16 YENİ VAKIA, İKİ KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Öte yandan Victoria’da sağlık yetkilileri, son 24 saatte 16 yeni COVID-19 vakasının tespit edildiğini ve iki kişinin de koronavirüse bağlı nedenlerden dolayı hayatını kaybettiğini açıkladı. Buna göre; Melbourne’da 14 günlük yeni vaka ortalaması da 23.6’dan 22.1’e düştü. Melbourne’un açıklanan  yol haritası kapsamında ikinci aşamaya geçmesi bekleniyor. Ancak önümüzdeki saatlerde Başbakan Daniel Andrews kesin tedbirleri açıklayacak Son iki haftada da sadece 31 kaynağı belirsiz vaka tespit edildi.İkinci aşamada gece çıkma yasağı ve evden 5 kilometreden fazla uzaklaşmamak kuralları uygulanmaya devam edecek.Son günlerde Melbourne’daki esnemelerin planlanandan daha kapsamlı olacağı yönünde açıklamalar yapan Victoria Andrews, beklentilerin yüksek olmaması yönünde uyarıda bulunmuştu.

BAŞBAKAN, SÜREÇTEN DOLAYI ÖZÜR DİLEDİ

Cuma günü Otel karantinası soruşturmasında ifade veren Andrews özür dileyip, süreçte yapılan hatalardan Sağlık Bakanı Jenny Mimakos’un sorumlu olduğunu söylemişti. Bir gün önce soruşturma komisyonuna ifade veren Mikakos, otel karantinasında özel güvenlik şirketlerinin kullanıldığını Mayıs ayında öğrendiğini söylemişti.

BAKAN MİKAKOS: HATAM YOK AMA SORUMLULUK BENDE

Bu arda Bakan Mikakos dün bir hata yaptığını düşünmediğini ancak sorumluluğun kendisine ait olduğunu kabul ettiğini söyleyerek hem bakanlıktan hem de milletvekilliğinden istifa ettiğini açıkladı.Eylül ortasında üçüncü aşamaya geçen kırsal Victoria’da kaynağı belirsiz vaka yok ve 14 günlük ortalama 0.6.Bugün açıklanan ölümlerle beraber Victoria’da pandemi döneminde 784 kişi hayatını kaybetti. Ülke çapında ölüm sayısı 872.ZAMAN-Avustralya

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,907
Amerikan Doları
0,94548
Euro
9,8197
İngiliz Sterlini
10,8618
BIST
1127
Altın
8,418
Son Güncelleme: 29.10.2020 16:21