Amerika

Yargıtay, ölümünden 20 gün sonra Ebru Timtik’in mahkumiyet kararını bozdu

Yargıtay, avukat Aytaç Ünsal’la 27 Ağustos’ta ölüm orucu sonucu yaşamını yitiren Ebru Timtik’in de aralarında bulunduğu ÇHD üyeleriyle ilgili temyiz dosyasında karar verdi.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Çağdaş Hukukçular Derneği davasında Genel Başkan Selçuk Kozağaçlı ile avukat Ebru Timtik, Barkın Timtik, Ezgi Çakır hakkındaki 8 yıl ile 13 yıl 6 ay verilen hapis cezalarının bozulmasına hükmetti.Adil yargılanma talebiyle başlattığı ölüm orucu eyleminin ardından hayatını kaybeden avukatlardan Ebru Timtik, Selçuk Kozağaçlı, Barkın Timtik, Ezgi Çakır hakkındaki temyiz talebini kabul eden yüksek mahkeme, dosyayı yerel mahkemeye gönderdi.Yargıtay, ölüm orucunu 4 Eylül’de sonlandıran ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan avukat Aytaç Ünsal ve diğer sanıklar hakkında verilen cezaları ise onadı.

Ünsal ile Naciye Demir, Şükriye Erden ve Özgür Yılmaz, Behiç Aşçı, Engin Gökoğlu, Süleyman Gökten, Aycan Çiçek, Ayşegül Çağatay, Yağmur Ereren, Didem Baydar Ünsal, Yaprak Türkmen, Ahmet Mandacı ve Zehra Özdemir hakkında verilen cezalar onandı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Aytaç Ünsal’ın kaldırıldığı Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hazırlanan rapor doğrultusunda, sağlık durumu nedeniyle, “infazın durdurulmasına, infazın gerçekleştirilebilmesi için adli kontrol tedbiri uygulanmasına karar vermek gerektiği kanaatine varılmıştır” tespiti yaparak salıverilmesine karar verdi. Yüksek Mahkeme, Ebru Timtik içinse, vefat ettiği için hakkındaki kararın bozulmasına hükmetti. Selçuk Kozağaçlı ile Barkın Timtik haklarında tahliye kararı yerel mahkemeye bırakılmış oldu.BOLD-

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,4545
Amerikan Doları
0,85332
Euro
9,0249
İngiliz Sterlini
9,8632
BIST
1101
Altın
7,741
Son Güncelleme: 24.09.2020 09:07