Manşet

AKP Yargısı: Kavala iddianamesini yazdı, 7 gün sonra Adalet Bakan Yardımcısı oldu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz, Adalet Bakan Yardımcısı olarak atandı. Yılmaz, iş insanı Osman Kavala davalarını açmıştı.

Zaman gazetesi, Samanyolu TV ve İpek Medya Grubu’na yönelik kayyum atama kararları da yine Yılmaz’ın elinden çıkmıştı.Resmi Gazete’de yer alan atama kararına göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Adalet Bakan Yardımcısı Cengiz Öner görevden alınarak yerine Hasan Yılmaz atandı.İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz, Adalet Bakan Yardımcısı olarak atandı. Yılmaz, Libya’da hayatını kaybeden MİT mensubunu haber yapan gazeteciler ile iş insanı Osman Kavala davalarını açmıştı. Zaman gazetesi, Samanyolu TV ve İpek Medya Grubu’na yönelik kayyum atama kararları da yine Yılmaz’ın elinden çıkmıştı.

HASAN YILMAZ KİMDİR?

Hasan Yılmaz, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Vekili olarak görev yapan bir savcıydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Bakan Yardımcısı olarak atanan Yılmaz, aynı zamanda Hakimler Savcılar Kurulu’nun (HSK) atamalara bakan 1. Daire üyesi olarak görev yapacak.Kamuoyu Savcı Hasan Yılmaz’ın ismini Libya’da hayatını kaybeden Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunun haberini yapan gazeteciler Murat Ağırel, Hülya Kılıç, Barış Pehlivan, Aydın Keser ve Ferhat Çelik’in yargılanarak hapse konulduğu davada duydu. 9 Eylül’de hakim karşısına çıkan sanıkların tümü serbest bırakılmıştı.

KAVALA İDDİANAMESİNİ YAZDI, 7 GÜN SONRA BAKAN YARDIMCISI OLDU

Halen Silivri Cezaevinde hapis bulunan iş insanı Osman Kavala hakkında yazılan ikinci iddianame de yine Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz tarafından kaleme alındı. Geçen günlerde açıklanan iddianamede Kavala hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıla kadar hapis cezası istenmişti. İddianame davaya bakan İstanbul 36’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilmişti.

ZAMAN VE SAMANYOLU’NA KAYYUM ATANMASINDA DA ROL OYNADI

Yılmaz aynı zamanda, Gülen cemaatine ilişkin soruşturmalar kapsamında da verilen kararlarda önemli rol oynamıştı. Onlardan biri, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Samanyolu Medya Grubu’nun Genel Müdürü Hidayet Karaca’nın ‘dizi senaryosundan’ tutuklandığı soruşturmanın da savcısıydı.Zaman gazetesi, Samanyolu Televizyonu ve İpek Medya Grubu’na kayyım atanmasında da yine Başsavcı Vekili Yılmaz’ın rolü bulunuyor.Yılmaz’ın hazırladığı bir başka soruşturma dosyası ise, 146 avukat hakkında tutuklama kararının çıktığı dosyaydı.

KAŞIKÇI DOSYASINI DA O YÖNETTİ

Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından, ‘İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’ tarafından yürütülen soruşturma çerçevesinde Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda yapılan aramayı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz yönetmişti.Adnan Oktar grubuna yönelik soruşturmada, Yılmaz’ın koordinasyonunda 40 savcı görvlendirilmişti.

AVUKAT KAZAN: HUKUKİ DAYANAK ARAYIP HALA BULAMAYANLARA DUYURULUR

Yılmaz’ın Bakan Yardımcısı olarak atanmasını sosyal medya hesabından duyuran avukat Aslı Kazan, “Osman Kavala iddianamesini yazan İstanbul C. Başsavcı vekili Hasan Yılmaz, iddianameyi yazdıktan tam 7 gün sonra Cumhurbaşkanı tarafından, Adalet Bakan Yardımcısı olarak atandı. Kavala iddianamesinde hukuki dayanak arayıp hala bulamayanlara duyurulur” ifadelerini kullandı.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,5755
Amerikan Doları
0,89822
Euro
9,3047
İngiliz Sterlini
10,3169
BIST
1212
Altın
7,853
Son Güncelleme: 22.10.2020 05:46