Gündem

Ermenistan, Gence’yi vurdu: 9 kişi öldü. 34 kişi de yaralandı

Azerbaycan ve Ermenis’tan Rusya’nın önderliğinde ateşkes konusunda anlaşmışlardı. Ancak anlaşmanın üzerinden 24 saat bile geçmeden Ermenistan Azerbaycan’ı bir kez daha vurdu. Ermenistan’ın Gence’ye attığı füzeler sebebiyle 9 kişi öldü. 34 kişi de yaralandı.

Saldırıyla ilgili açıklamayı Azerbaycan Başsavcılığı yaptı. Yazılı açıklamada Ermenistan tarafından fırlatılan füzelerin, Gence kentindeki sivillerin bulunduğu evlere isabet ettiği belirtildi.

SİVİL ÖLÜMLER VAR

İlk belirlemelere göre Gence kentinde 5 kişi hayatını kaybetti. 28 kişi de yaralandı. Diğer yandan füze saldırısı sebebiyle yıkılan evlerin enkazlarında arama ve kurtarma çalışmaları devam etti. İlerleyen saatlerde kayıp sayıları arttı. Ölü sayısı 9’a, yaralı sayısı da 34’de yükseldi. Açıklamada ölenlerden 4’ünün kadın, yaralılardan ise 16’sının kadın, 6’sının çocuk olduğu aktarıldı.

ATEŞKESİN ÜZERİNDEN 24 SAAT BİLE GEÇMEDİ

İki ülke arasındaki çatışmaların şiddetlenmesi üzerine Putin ateşkes için devreye girmişti. Yapılan görüşmeler üzerine Azerbaycan ve Ermenistan arasında ateşkes konusunda anlaşma sağlanmıştı. Ancak Ermenistan bu 24 saat geçmeden anlaşmayı ihlal etti.

MSB’DEN ÇAĞRI

Diğer yandan Ermenistan daha önce de Gence kentini vurmuş ve sivil ölümlere sebep olmuştu. Son saldırıdan sonra Milli Savunma Bakanlığı’ndan da yazılı bir açıklama ile Ermenistan’a sert tepki geldi. Uluslararası kamuoyuna çağrı yapılan açıklamada “Savaş suçu ve insanlık suçu işleyen Ermenistan, şimdi de ateşkesi ihlal ediyor. Ermenistan ateşkeste bile sivil yerleşim yerlerine saldırıları sürdürüyor. Uluslararası kamuoyu Ermenistan’a karşı sesini yükseltmelidir” denildi.Dışişleri Bakanlığı da ”Ermenistan’ın insani ateşkesi ihlal ederek, bugün sabaha karşı Azerbaycan’ın ikinci büyük kenti Gence’ye düzenlediği roket saldırısını şiddetle kınıyoruz” şeklinde bir açıklama yaptı. Ayrıca Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Çavuşoğlu, mevkidaşı Lavrov ile yaptığı görüşmede, “Ermenistan’ın ateşkese uyması” konusunda uyarılmasını istedi.BOLD –

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,5755
Amerikan Doları
0,89822
Euro
9,3047
İngiliz Sterlini
10,3169
BIST
1212
Altın
7,853
Son Güncelleme: 22.10.2020 05:46