Avustralya, Manşet

Başbakan Morrison: ABD ile muhteşem ittifakımz, Çin ile önemli ticari ilişkimiz var.

Başbakan Morrison’dan ABD ve Çin mesajı: ABD ile muhteşem bir ittifakımız, Çin ile de önemli bir ticari ilişkimiz var. Hint-Pasifik ülkeleri ile kuvvetli ve pozitif ilişkilerimiz var.”

Avustralya Federal Başbakanı Scott Morrison resmi ziyaret kapsamında gittiği Tokyo’da Japonya Başkabanı Suga Yoşihide ile görüştü. Başbakan Scott Morrison, Eylül ayında göreve gelen jeponla Başbakanı Suga Yoşihide’yi ziyaret eden lider oldu. İki ülke arasında, Hint-Pasifik bölgesinde ikili savunma iş birliğini güçlendirme konusunda prensip anlaşmasına vardı. Avustralya ve JaponyaHint-Pasifik bölgesinde ikili savunma iş birliğini güçlendirme konusunda prensip anlaşmasına vardı.Avustralya Başbakanı Scott Morrison resmi ziyaret kapsamında gititği Tokyo’da Japonya Başkabanı Suga Yoşihide ile görüştü.Eylül’de göreve gelmesi sonrası Tokyo’da ilk kez bir yabancı lideri ağırlayan Suga, mevkidaşını resmi törenle karşıladı. İkili, Kuzey  kore tarafından “alıkonulan Japon vatandaşları” ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele konularını da ele aldığı belirtildi. Daha sonra Morrison ve  Suga, heyetler arası görüşme sonrası basın toplantısı düzenledi.

MORRİSON: ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİDEN  YARARLANAN İKİ ÖNEMLİ ÜLKE

Avustralya ve Japonya’nın Hint-Pasifik bölgesinde “eşsiz bir perspektife” sahip olduklarını belirten Başbakan Morrison, prensip anlaşmayla iki ülkenin ileriye dönük güçlü bir adım attığını söyledi. Anlaşmayı “karşılıklı güvenin delili ve dönüm noktası” olarak niteleyen Morrison, “Özgürlük ve demokrasiden yararlanan aynı fikre sahip iki ülke, özel sorumlukları olduğunu hissediyor. ABD ile muhteşem bir ittifakımız, Çin ile de önemli bir ticari ilişkimiz var. Hint-Pasifik ülkeleri ile kuvvetli ve pozitif ilişkilerimiz var.” diye konuştu.

SUGA: JAPONYA VE AVUSTRALYA,  TEMEL DEĞERLERİ PAYLAŞAN İKİ ÜLKE

Jepon Başbakanı Suga da, Pasifik bölgesinde ABD’nin müttefiki iki ülkenin, demokrasi ve hukukun üstünlüğü gibi temel değerleri paylaştığını söyledi.Avustralya ve Japonya arasında iş birliğini daha da ileriye taşıyarak sürdürmek istediklerini kaydeden Suga, “Japonya ve Avustralya stratejik çıkar ve temel değerleri paylaşan iki özel ortak ve bunun önemi daha da gelişiyor.” dedi.”Serbest ve Açık Hint-Pasifik” vizyonunu hedeflediklerini belirten Suga, ikili savunma iş birliğini güçlendirecek kuvvetler statüsü anlaşmasına prensipte varıldığını kaydetti. Anlaşamaya ilişkin Suga, “Güvenlik, savunma iş birliği,ekonomi, Son Dakika Ekonomi Haberleri, Ekonomi Son Dakika’>ekonomi gibi alanlarda iş birliğini güçlendirerek, Hint-Pasifik bölgesinin barış ve istikrarını destekleme fırsatı sunuyor.” dedi.

ORTAK TATBİKAT VE İNSANI YARDIM

Bu arada toplantı sonrası yayımlanan ortak bildiride iki liderin, “bölgesel tansiyonu artıracak ve statükoyu zorla ve tek taraflı değiştirecek teşebbüslere karşı çıktıkları” kaydedildi. İki ülkenin 2014’ten beri müzakerelerini sürdürdüğü “Karşılıklı Katılım Anlaşması” Japonya Öz Savunma Kuvvetleri (JSDF) ile Avustralya ordusunun karşı ülkelerde bulunmasını kapsıyor. Anlaşma, ortak tatbikat ve insani yardım görevlerinin yanı sıra ordu mensuplarının suça karışmaları halinde, bulundukları ülkenin yargı yetkisi altına girmelerini de kapsayacak.İmza edilmesi halinde anlaşma, ABD askerlerinin Japonya’da yerleşmesini sağlayan “1960 Kuvvetler Statüsü Anlaşması” sonrası bir ilk olacak.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,7858
Amerikan Doları
0,92279
Euro
9,4987
İngiliz Sterlini
10,4647
BIST
1327
Altın
7,867
Son Güncelleme: 02.12.2020 14:41