Manşet

Harbiyeli Yusuf vefat etti: ‘Bu zalimlerin gittiğini görmeden ölmek istemiyorum’ demişti

Hava Harp Okulu öğrencisi Yusuf Turgut, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Sözde ‘darbe girişimi’ sonrası müebbet hapis cezası alan 355 askeri okul öğrencisinden biriydi Yusuf. 15 Temmuz tiyatrosunun ardından arkadaşları gibi o da tutuklandı.

Cezaevinde kemik kanserine yakalandı. Kendisini ziyarete gelenlere, “Bu zalimlerin gittiğini görmeden ölmek istemiyorum.” demişti. Ancak kurtulamadı. Yusuf müebbetini tamamladı… Cenazesi bugün, Eskişehir’in Sarıbayır köyünde defnedilecek.

Harbiyeli Yusuf’un ölüm haberini bir başka Harbiyeli’nin annesi Melek Çetinkaya duyurdu: “Yusuf’um uçtu gitti. Orada onu Murat’ım Ragıb’ım karşılar mı? Hoşgeldin kardeşim der mi?Canım oğlum dedim canımı veremedim. Mekanın cennet olsun yavruuummm.”

Yusuf Turgut da tıpkı arkadaşları gibi haberi bile olmadığı bir darbeyle suçlandı. 15 Temmuz’un ardından tutuklandı. ‘Darbeye teşebbüs’le suçlanıyordu ancak darbeden haberi bile yoktu. Cezaevinde kemik kanserine yakalandı. Hastalığı ilerleyince tahliye edildi. Yargılandığı davada müebbet hapis cezasına çarptırılan 70 sanıktan biri de Yusuf’tu… Karar duruşması 3 Ocak 2020’de yapılmıştı. Mahkeme, sağlık sorunları nedeniyle Yusuf Kurt hakkındaki ev hapsi şeklindeki adli kontrolü kaldırarak, Kurt’un yurt dışına çıkışını yasakladı.

BU ZALİMLERİN GİTTİĞİNİ GÖRMEDEN ÖLMEK İSTEMİYORUM

Aldığı kemoterapiler fayda etmedi. Hastalık ilerledi. Bir başka Harbiyeli Furkan’ın annesi Melek Çetinkaya tedavi sürecinde sürekli Yusuf’un yanındaydı. Çetinkaya, aralarında geçen bir konuşmayı dün sosyal medya hesabından paylaştı: “Melek abla; bu zalimlerin gittiğini görmeden ölmek istemiyorum demişti. Ne ölmesi Yusuf kızdırma beni daha düğün yapacağız baba olacaksın demiştim.”

ÖNCEKİ GÜN DURUMU AĞIRLAŞTI

Yusuf Turgut’un durumu önceki gün ağırlaştı. Eskişehir’de hastaneye kaldırıldı ancak kurtulamadı. Dün, 24 yaşında hayata gözlerini yumdu. 20 yaşında tutuklanmıştı Yusuf. Hava Harp Okulu 2. sınıf öğrencisiyken darbeyle suçlanıp, ‘müebbet hapis’ cezasına çarptırılmıştı. Yusuf müebbetini tamamladı!

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,8009
Amerikan Doları
0,92546
Euro
9,52
İngiliz Sterlini
10,4884
BIST
1325
Altın
7,879
Son Güncelleme: 02.12.2020 14:56