Politika

Saray’ın İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek: Reform kelimesi çok aşındı, bize bir tevbe-i nasûh lazım

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek’in reform tartışmalarına ilişkin sözlerini aktaran Karar gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, Çiçek’in “Reform kelimesi çok aşındı, kimse bir şey beklemesin. Bir toplum 500 yıl adaleti arar mı?” dediğini yazdı.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek’in “Reform kelimesi çok aşındı, kimse bir şey beklemesin” dediğini aktaran Karar gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, Çiçek’in sözlerini şöyle aktardı:

CEMİL ÇİÇEK: BİR TOPLUM 500 YIL ADALETİ ARAR MI? 

“Biz 459 yıldan beri yargının düzeltilmesini konuşuyoruz. Sadrazam Lutfi Paşa’nın Âsafnâmesinden, Göriceli Mustafa’nın Koçibey Risalesinden beri. Bir toplum 500 yıl adaleti arar mı?”

Taşgetiren Çiçek’in kendisine, “Kanunda ne eksik?” sorusunu sorduğunu ve “Bize topyekün bir tevbe-i nasûh lazım. Reform kelimesi çok aşındı, kimse bir şey beklemesin” dediğini belirtti. Taşgetiren şöyle devam etti:

TAŞGETİREN: CEMİL ÇİÇEK HAKSIZ DEĞİL 

“Haksız değil Cemil Çiçek “Kanunda ne eksik?” sorusunu sorarken. Sorun bakalım, yasal olarak ne değişti de ekonomi yönetiminde iki kişinin değişmesiyle Dolar 8.50’den 7.70’e düştü? Sır Naci Ağbal ve Lütfi Elvan’da mı? Tabii ki değil. Lütfi Elvan düzenleyici ve denetleyici kurumların bağımsızlığından bahisle “Başkanlarımıza ‘kanun ne diyorsa, neyi emrediyorsa onu yapacaksınız’ dedim” diyor sadece. “Merkez Bankası Kanunu açık, elbette bağımsızdır. Bu konuda daha fazla söyleyecek bir şeyim yok.” Bu kadar basit. Onları Cumhurbaşkanı Erdoğan getiriyor oraya bu önemli. Demek ki sözlerinin arkasında Cumhurbaşkanı da var.”

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,9067
Amerikan Doları
0,9431
Euro
9,6362
İngiliz Sterlini
10,6781
BIST
1331
Altın
7,948
Son Güncelleme: 05.12.2020 13:54