Avustralya, Manşet

‘Covid 19’ nedeniyle bilet fiyatları dudak uçuklattı: Sydney -Perth tek yön 3800 dolar!

Koronavirüs nedeniyle Avustralya’da nerdeyse geçtiğimiz Mart ayından bu yana Eyaletler arasındaki gidiş gelişler durma noktasına gelmişti. Sydney’den, Batı Avustralya’nın Perth’e şehrine tek yön bilet fiyatlarını, 3800 dolar gibi astronomik bir seviyeye ulaştığı belirtildi.

Batı Avustralya Eyalet Hükümetinin, 8 Aralık’tan itibaren Victoria ve Yeni Güney Galler (NSW) Eyaletleriden gelecek ziyaretçilere karantina zorunluluğunu kaldıracağını açıklaması, uçak biletlerinde inanılmaz patlama yaptı.  Sydney’den, Batı Avustralya’nın Perth’e şehrine tek yön bilet fiyatlarını, 3800 dolar gibi astronomik bir seviyeye ulaştığı belirtildi. Covit 19 nedeniyle uçuşların sınırlandırılması nedeniyle, farklı eyaletlerde ikamet eden ailelerin uzun süreden beri ayrı kalması ve yaklaşan yeni yıl nedeniyle, havayolu şirketleri, bilet fiyatlarını inanılmaz rakama yükselttiler.  Batı Avustralya Hükümeti’nin, 8 Aralık’tan itibaren Victoria ve NSW’den gelecek ziyaretçilere karantina zorunluluğunu kaldıracağını açıklaması, aylardır ayrı kalan aileler Noel tatili nedeniyle havayolları şirketlerini hücum etmeleri nedeniyle adeta şehirlerarası bilet fiyatları uçurdu.

QANTAS ÖNÜMÜZDEKİ HAFTADAN İTİBAREN 65 EK UÇUŞ SAĞLAYACAK

Bu arada aşırı talep ve sınırlı sayıda uçuşun olması sebebiyle Melbourne-Perth arasındaki bilet fiyatlarının ise  1400 dolar civarında olduğu kaydedildi.Öte yandan söz konusu fiyatların sürekli olmadığı, aşırı yoğunlaşmadan kaynaklandığı kaydedildi. Ülkenin Milli Hava Yollu Qantas hem de Virgin Australia’nın ise; önümüzdeki günlerde sökonusu uçuş hattı olan Sydney,  Perth ile Melborune-Perth istikametinde yeni atları ekleyerek, bir rahatlamayı sağlayacağı belirtildi. Buna göre; Qantas Hava Yolları, 14 Aralık’tan itibaren, ülkenin en önemli iki şehri olan Melbourne ve Sydney’e arasına haftada 65 uçuş ekleyeceğini açıklarken, Virgin Acustralia ise; yeni yıldan itibaren haftada 30 uçuşu ekleyeceğini açıkladı.

EYALETLER SINIRLARINI AÇTI

Öte yandan Avustralya’da  en çok korona virüs vakasının görüldüğü ve korona virüse bağlı can kaybı sayısının yüksek olduğu Victoria eyaletinde aktif vaka sayısı sıfıra indi. Başlangıcından bu yana tespit edilen toplam 20 bin 345 vaka ile ülke genelinde en fazla korona virüs vakasının ve virus kaynaklı can kaybı sayısının kaydedildiği Victoria eyaletinde alınan sıkı önlemler sonucunda aktif vaka sayısının sıfıra indiği bildirildi.

Böylece, Avustralya’nın nüfus yoğunluğu fazla olan eyaletleri, korona virüs nedeniyle kapalı tuttukları sınırları yeniden açma kararı aldı. Ülkedeki en kalabalık eyalet olan Yeni Güney Galler, ikinci dalga nedeniyle zor günler geçiren ancak aldığı tedbirler sayesinde virüsü yenen Victorialılara 138 gün sonra sınırlarını açtı.ZAMAN-Avustralya

 

Reklam

DÖVİZ BİLGİLER