Gündem, Zulüm Günlüğü

Cezaevlerinden çıplak arama belgeleri yağıyor: Uygulamayı belgeleriyle kanıtlanıyor

Cezaevlerinde uygulanan çıplak arama tartışmalarına mahpuslar da katıldı. İzmir Kırıklar F Tipi Cezaevinde kalan 5, Kırıkkale Cezaevinde kalan 1 mahpus maruz kaldıkları bu uygulamayı belgeleriyle kanıtladı.

Günlerdir Türkiye’nin gündeminden düşmeyen çıplak arama tartışmaları devam ediyor. Cezaevlerinde ve gözaltı merkezlerinde çıplak arama yapıldığını inkar AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin ve AKP Denizli Milletvekili Cahit Özkan’ın iddialarını çürüten belgeler ortaya çıktı. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestolar nedeniyle geçen hafta gözaltına alınan öğrencilerin çıplak aramaya maruz kaldığını, öğrencilerin polisteki ifadelerini yayınlayarak kanıtlayan HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, bu kez de mahpusların mektuplarını yayınladı.

“YETKİLİLER DOĞRU SÖYLEMİYOR”

İzmir Kırıklar F Tipi Cezaevinde kalan Güven Usta, Gergerlioğlu’na gönderdiği mektupta “Biz devrimci tutsaklar yıllardır hapishanelerde ve karakollarda çıplak aramaya uğruyoruz, devlet güç gösteriyor, direneceğiz. Yetkililer doğru söylemiyor.”  dedi.Güven Usta mektubunda kendisinin ve koğuş arkadaşları Remzi Uçucu, Bekir Şimşek, Hacı Demir, Rıza Özçolak’ın hangi cezaevinde kaç kez çıplak aramaya maruz kaldığını maddeler halinde belirtti. Güven Usta, sosyal medyada çıplak aramayla ilgili videolar yayınlayanlar hakkında soruşturma başlatan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına seslenerek “Bizim de hakkımızda soruşturma başlatılsın. Ayrıca bu soruşturmalarsa tanık olarak dinlenelim.” ifadelerini kullandı.

“AMAÇ SİNDİRMEK, YALNIZLAŞTIRMAK”

Usta, uyuşturucu ve kaçakçılık suçları nedeniyle tutuklananlara uygulanan çıplak aramanın siyasi tutuklulara neden dayatıldığını ise şöyle açıkladı:“Devletin gücünü göstermek, kişiye yalnızlık duygusu yaşatmak, baskı ile sindirmek ve bunun sonucunda düşüncelerinden vazgeçmesini sağlamak için yapılan onur kırıcı çıplak arama hapishanelerde sürekli yapılan bir saldırıdır. Ve istisnasız her aşamada dayatılmaktadır. Sürgünlerde, adliye ve hastane sevklerinde, hapishane içinde yapılan rutin aramalarda çıplak arama tehdidi ile karşı karşıya kalıyoruz.”BOLD

 

ÇIPLAK ARAMAYA KARŞI ÇIKTIĞI İÇİN DİSİPLİN CEZASI VERİLDİ

21 yıldır Kırıkkale Cezaevinde bulunan Aydın Çelik de Gergerlioğlu’na gönderdiği mektupta “Çok defa çıplak aramaya maruz kaldım. Cezaevlerinde böyle uygulama olmadığını söyleyenlere ekteki belgeyi gösterin. Bu belge ile çabalarınıza destek olmak istedim” diye yazdı. Herkesin içinde çıplak aramaya karşı çıktığı için disiplin cezasına çarptırılan Aydın Çelik, bu karara itiraz ettiği 15 Mayıs 2020 tarihli belgeyle çıplak aramanın resmi olarak kayıtlara geçmesini sağladı.

 

Reklam

DÖVİZ BİLGİLER