Gündem, Zulüm Günlüğü

KHK’lı Öğretmen Acun Karadağ, çıplak aramayı anlattı: Anadan üryan soydular

KHK’lı Öğretmen Acun Karadağ, Sincan cezaevinden birisi polis üç kadın tarafından çıplak arandığını belirterek, “Hatta bu kadın polis, 2 gardiyana talimat verdi. Bana da soyunmam konusunda emir yağdıran bu kadın polisti. Üçü birden, beni anadan üryan soydular” dedi.

Kayseri Kapalı Cezaevi’ne tutuklu bulunan KHK’lı öğretmen Acun Karadağ, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na gönderdiği mektupta Sincan Kapalı Cezaevi’nde nasıl çıplak aramaya maruz kaldığını anlattı. Karadağ,  üç yıl önce bir karakolda tacize uğradığını belirterek, kendisini taciz eden polis memuruna ‘tacizci-sapık’ dediği 5 bin lira para cezası aldığını ifade etti.

Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde “İşimizi geri istiyoruz” eylemini sürdüren Acun Karadağ, Alev Şahin, Armağan Özbaş, Mahmut Konuk, Mehmet Dersulu, Nazan Bozkurt 13 Ağustos’ta evlerine düzenlenen polis baskınıyla gözaltına alındıktan sonra çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

Acun Karadağ, tutuklu bulunduğu Kayseri Kapalı Cezaevi’nden gönderdiği mektubunda Sincan Cezaevi’nde bir polis memuru ve iki gardiyan tarafından çıplak aramaya maruz bırakıldığını belirtti. Karadağ, çıplak aramanın yapılması için polis memurunun gardiyanlara emir verdiğini kaydetti.

Haklılıklarını ispatlayana kadar direneceklerini kaydeden Karadağ, “Tabi ki bu zihniyet, çıplak arama işkencesini bizzat yaşadığımız halde bizim beyanlarımıza da yalan-iftira diyecektir. Onlar diyecek, biz yalan ve iftiraya karşı direneceğiz. Haklılığımızı ispatlayana kadar vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Karadağ, Gergerlioğlu’na mücadelesinde yalnız olmadığını ifade ederek, “Yalnız değilsiniz, yalnız değiliz hocam. Victor Jara statyumda gitar çalmasın diye diktatörün polisleri tarafından parmakları kırıldığında şarkı söylüyor, çevresindekilerle, binlerle birlikte direniş notalara dönüşüyor ve şöyle diyordu;

Beşbin  kişiyiz burada,

Kentin bu küçük köşesinde,

Ama kimbilir kaç kişiyiz

Ülkenin tüm kentlerinde?

Beşbin kişiysek burada

Kaç kişi olacağız burda

Kaç kişi olacağız kimbilir

Yürekleri böyle çarpan,

Başka kentlerinden dünyanın?

Tam da bu umutla, tam da bu haklılıkla yanınızda olduğumuzu söylüyor, yanımızda olduğunuzu biliyoruz. Sizi ve tüm mazlum dostlarımızı, halkımızı, saygı ve seygiyle kucaklıyoruz.”kronosnews

Reklam

DÖVİZ BİLGİLER