Video Haberler

Kongre binası işgal edildi: Trump destekçileri Senato binasını bastı

ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçileri başkanlık seçimlerinin sonuçlarını onaylamak üzere toplanan Kongre binasını kuşattı, kimi protestocular güvenliği aşarak Kongre binasına girdi.

ABD’nin başkenti Washington’da toplanan ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçileri, Trump’ın Beyaz Saray yakınlarındaki Ellipse’de yaptığı konuşmanın ardından Kongre binasına yürüdü. Trump da başkent Washington DC’de toplanan destekçilerine hitaben konuşma yapmış, seçim sonuçlarıyla ilgili olarak “Asla vazgeçmeyeceğiz, asla kabul etmeyeceğiz” demişti.  Trump, 2016 seçimlerinde Hillary Clinton’a karşı kaydettiği oy farkından çok daha büyük bir farkla Joe Biden’a karşı seçimleri kazandığı iddiasını temelsiz bir şekilde tekrar etti.Bir grup protestocunun barikatları yıkarak Kongre binasına girmek istemesinin ardından, polis binaya giriş ve çıkışları güvenlik nedeniyle kapattı.ABD’nin başkenti Washington’da çıkan olaylar nedeniyle yerel saatle 18.00’den sonra şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

TRUMP’IN ÇAĞRISINI PENCE, DİKKATE ALMADI

Trump, Başkan Yardımcısı “Mike Pence doğru şeyi yaparsa seçimi kazanacağız” diye açıklama yapmıştı. Trupm, Pence’in, Seçici Kurul oylarının onaylanmasını engelleme yetkisini kullanmasını istemişti.Ancak Pence yaptığı açıklamada yeminine bağlı kalacağını, Biden’ın başkan olmasını onaylayacak sürecin önüne geçmeyeceğini belirtti.

PENCE, SENATO BİNASINDAN DIŞARI ÇIKARILDI

ABD’de göstericilerin barikatları aşarak Kongre binasına girmesi üzerine Kongredeki oturumlara ara verildi ve Mike Pence bina dışına çıkarıldı.Dışişleri Bakanlığı’dan yapılan açıkamada, ABD’deki tüm tarafları itidal ve sağduyuya davet edilerek, “ABD’nin bu iç siyasi krizi olgunluk içinde aşacağına inanıyoruz” denildi.

Reklam

DÖVİZ BİLGİLER