Politika

YÖK’ten Erdoğan’ın Boğaziçi’ne atadığı AKP’li Rektör Melih Bulu’a destek

Boğaziçi Üniversitesine AKP’li Melih Bulu’nun atanmasını savunan YÖK’ün açıklamasında ABD örneği verilerek, birçok prestijli üniversiteye okul dışından rektör atandığı belirtildi.

Eski AKP milletvekili aday adayı Prof. Dr. Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasını protesto eden öğrenci ve akademisyenler 2 gündür eylemlerine devam ediyor. İlk günkü olaylı protestonun ardından polis bugün bazı öğrenci adreslerine baskı düzenledi.

ABD’Yİ ÖRENK GÖSTERDİ

Öte yandan, 12 Eylül Askeri Darbesinin ardından Boğaziçi’ne ilk kez üniversite dışından bir rektör atanması ilişkin protestolar devam ederken, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) bir açıklama yaptı. Açıklamada ABD örneği verilerek, bir çok prestijli üniversiteye okul dışından rektör atandığı vurgulandı.

YÖK: ANLAMLI BİR KARŞILIĞI YOK

YÖK’ün açıklamasında ayrıca, “Bir üniversitenin başarılı bir şekilde yönetilmesini atanan rektörün o üniversitenin kadrolu elemanı olma şartına bağlamanın, akademinin küresel yapısında da anlamlı bir karşılığı ve gerçekliği bulunmamaktadır” ifadeleri kullanıldı.Kurul’un açıklaması şöyle: “Yükseköğretim sistemimizde önemli bir yeri bulunan Boğaziçi Üniversitesine yeni rektör ataması yapılmasından sonra, yazılı ve görsel medya ile iletişim kanallarında yer alan çeşitli değerlendirmeler dolayısıyla aşağıdaki açıklamanın kamuoyu ile paylaşılmasına gerek duyulmuştur.Boğaziçi Üniversitesi, geçmişte iki dönem, uzun yıllar farklı bir üniversite mezunu ve mensubu bir bilim insanı tarafından başarılı bir şekilde yönetilmiş ve bu durum hiçbir zaman eleştiri konusu yapılmamıştır.Ayrıca akademik çevrelerde gayet iyi bilinmektedir ki ABD başta olmak üzere pek çok ülkenin başarılı üniversitelerinde de genelde başka üniversitelerden rektör adayı aranmakta ve atanmaktadır.

Reklam

DÖVİZ BİLGİLER