Avustralya, Manşet

Yapau Yeni Gine’den Avustralya’ya tepki: Mülteci kapmlarını kaptıyoruz

Papau Yeni Gine Başbakanı Peter O’Neill, Avustralya’nın ülkesindeki mülteci kampını kapatacaklarını açıkladı.
Yüzlerce mültecinin kaldığı Papau Yeni Gine’deki Avustralya mülteci kampının kapatılacağı duyuruldu. Papau Yeni Gine Başbakanı  yaptığı açıklamada, ada ülkesindeki erkeklerin Avustralya tarafından yasadışı bir şekilde gözaltına alınmasına tepki olarak kararın verildiğini belirtti. O’Neill Avustralya”dan, ülkesine bağlı Admiralty Adaları’nın en büyüğü olan Manus’taki 900 sığınmacı ve mülteciler için ise acilen alternatif düzenlelemelerin yapılmasını isteyeceğini aktardı.
Karar, sığınmacaları taşıyan bir teknenin Avustralya tarafından kabul edilmemesi hakkında yeni soruları da beraberinde getirdi. Zira Avustralya, sığınmacıların Papau Yeni Gine ve ada ülkesi Nauru’da tutulmasını istiyor.Başbakan O’Neill, sığınmacıların Manus Merkezi’nde olduğu gibi uzun süreli tutmayı düşünmediklerini kaydetti. O’Neill halihazırdaki mültecilerin toplumun bir parçası olmak ve topluma katkı yapmak istemeleri halinde Papau Yeni Gine’ye meşru olarak yerleşebileceklerini söyledi. O’Neill, kamptaki bazı mültecilerin ise Papau Yeni Gine’ye yerleşmek istemediğine dikkat çekti.O’Neill’in açıklaması Salı günü ülkenin Yüksek Mahkemesi’nin, Manus’ta erkeklerin gözaltına alınmasının kişisel özgürlük hakkına yönelik anayasal bir ihlal olduğu kararını vermesinin ardından gerçekleşti.
Avustralya Göç Bakanı Peter Dutton ise mahkemenin kararının politikalarında herhangi bir değişikliğe neden olmayacağını savundu. Dutton, insan hakları gruplarının itirazları olsa da sığınmacılardan hiçbirinin Avustralya’da iskan edilmeyeceğini vurguladı. Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull da yaptığı açıklamada, planlarında hemen bir değişikliğe gidilmeyeceğini ifade etti.

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
3,89
Amerikan Doları
5,455
Euro
6,1825
İngiliz Sterlini
7,1203
BIST
103186
Altın
231,851
Son Güncelleme: 23.02.2019 17:36