Genel Gündem, Gündem

YOL TV: RTÜK milli seferberlik çağrısına uydu, biz uymayacağız

Yayını durdurulan Yol TV’ye destek verenler ortak bir açıklama yaptı, kanalın yeniden açılmasını istedi. Kanal yetkilileri RTÜK’e tepkili.

RTÜK’ün Yol TV’nin yayınını durdurması Galatasaray Lisesi önünde protesto edildi. Kanal adına konuşan Yol TV Haber Müdürü Işıl Kurt “Savaş iktidarını sürdürmek isteyenler sesimizi kısmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Kararın toplumda ayrışmaya neden olacağını belirten Kurt “Eğer bir ülkede milletvekilleri, gazeteciler sesini duyuramıyorsa, bir şeyler ters gidiyor demektir. Daha önce Tv 10, Hayat TV, İMC TV kapatıldı. Şimdi de Yol TV. Böylece RTÜK, milli seferberlik çağrısına uydu. Ama biz bu çağrıya uymayacağız. Bir şekilde seslerimizi duyuracağız. Ne Aleviler ne de başka kesimlerin sesi kısılamayacaktır” diye konuştu. An itibarıyla 10 bin gazetecinin işsiz olduğunu, 100’den fazla gazetecinin cezaevlerinde tutulduğunu hatırlatan Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş “Bir ülkede basın özgür değilse o ülkede kimse için özgürlük, hukuk yoktur. Buna karşı hep birlikte mücadele etmek zorundayız. TGS olarak Yol TV ile birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

 EHP Genel Başkanı Sibel Uzun ise Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un “Medya ayağını denk alsın” sözünü hatırlatarak “Gerçekleri açığa çıkaran basın emekçileri değil savaş iktidarı ayağını denk alsın” dedi.Basın açıklamasına birçok siyasi parti temsilcisi, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Ayışığı Sanat Merkezi, Alevi dernekleri ve sivil toplum kuruluşları katıldı.Gazeteduvar

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,7422
Amerikan Doları
0,74513
Euro
7,7633
İngiliz Sterlini
8,7122
BIST
107266
Altın
6,972
Son Güncelleme: 01.06.2020 21:49