Genel Gündem, Zulüm Günlüğü

Nijerya’daki Türk okuluna şüpheli saldırı

Hizmet Hareketi’nin Nijerya’da açtığı okullardan birine düzenlenen
saldırıda, aralarında öğrencilerin de olduğu 7 kişi kaçırıldı. Adi bir
hırsızlık olayı gibi görünen hadise aydınlatılmaya çalışılıyor.

Nijerja’nın güneyindeki Ogun eyaletinde silahlı bir grup, Türk okuluna saldırı düzenledi. 2 öğrenci ve 5 okul personelinin kaçırıldığı bildirilen olayda, Nijerya polisi rehin öğretmenin Türk olduğunu açıkladı. Ogun eyaleti polis sözcüsü Abimbola Oyeyemi, 6 Nijeryalı ve bir Türk’ü kaçıran saldırganların polisle ya da yetkililerle irtibat kurmadığı ve olayla ilgili henüz gözaltına alınan kimse olmadığını bildirdi. Oyeyemi, “Kurbanların yara almadan serbest kalmasını sağlamak ve zanlıları adalet önüne getirmek için ciddi bir çalışma içerisinde olduklarını” söyledi. 
OKUL MÜDÜRÜ: TÜNEL KAZMIŞLAR 
Lale Uluslararası Okulları’nda görev yapan okul müdürünün gazetecilere yaptığı açıklamada, saldırganların okulun arka bahçesindeki tellerin altından tünel kazarak içeri girdiğini tahmin ettiklerini açıkladı. Ayrıca, “Alarmlarının devreye girdiğini duyan ve güvenlik görevlilerimizi gören silahlı saldırganlar, güvenlik personeline ateş açarak kaçmayı başardı” açıklamasında bulundu. 
ÖLÜ YA DA YARALI YOK 
Olayda ölen ya da yaralanan olmazken, rehin alınan beş personelin kadın olduğu, bunlardan üçünün danışman, birinin aşçı, diğerinin de öğretmen olduğu öğrenildi. Kaçırılan Türk öğretmenin isminin açıklanmadığı saldırıyı henüz üstlenen olmadı.
Ülkedeki çetelerden birisinin düzenlediği adi bir hırsızlık vak’ası gibi görünen hadisenin aydınlatılması için çalışmalar sürüyor.

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
3,89
Amerikan Doları
5,455
Euro
6,1825
İngiliz Sterlini
7,1203
BIST
103186
Altın
231,851
Son Güncelleme: 23.02.2019 17:06