Genel Gündem, Gündem, Zulüm Günlüğü

HER 4 HAKİM VE SAVCIDAN BİRİ İHRAÇ EDİLDİ

OHAL dönemindeki KHK’larla kamu personelinin yüzde 3’e yakını ihraç edildi. İhraçların gelen personele oranlarında ilk sırada yargı mensupları, ikinci sırada mülki amirler, üçüncü sırada emniyet mensupları yer aldı İhraç edilen 3 bin 721 hakim ve savcı toplam yargı mensuplarının yüzde 23,4’ünün oluşturuyor.

İhraç edilen 38 mülkiyen çalışanı ise toplam personelin yüzde 17.7’sini oluşturuyor. Meslekten atılan 20 bin 672 emniyet mensubu da toplam emniyet mensuplarının yüzde 8’ine denk geliyor.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Olağanüstü Hal Kanunu kapsamında çıkarılan kararnamelerle kamu görevinden ihraç edilenlerin sayısı 100 bine dayandı. İstihdam sayısına göre ihraç oranlarına bakıldığında, kamudaki atılmalarda ilk sırayı hakim ve savcılar alıyor. İkinci sırada kaymakamlar, üçüncü sırada ise emniyet mensupları var. Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu’nca ‘devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara’ üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu öne sürülenlerle ilgili işlemler kesintisiz olarak sürdürülüyor. İhracına karar verilenlerin toplamı 98 bin 626 bin kişi.

Sözleşmeliler rakama dahil değil

Görevine son verilen personel sayısının; istihdam edilen toplam kamu personelinin yüzde 2.9 civarında olduğunu belirten Mülkiye Müfettişi Mahmut Esen, sözleşmeli statüde bulunan ve ilişiği kesilenlerin sayısının Resmi Gazete’de yayımlanmadığına dikkat çekti. Mahmut Esen, bunların eklenmesi durumunda sayının yüz bin kişiyi çoktan geçtiğini söyledi
Eski Başbakanlık Kanunlar Genel Müdürü Avukat İbrahim Pınar ise ihraç edilenlerin durumlarının yeniden ele alınması için komisyon kurulmasının son derece olumlu olduğunu, bunun göstermelik olamayacağını, Batı’nın Türkiye’yi yakından izlediğini belirtti. Pınar, Sözcüye şu değerlendirmelerde bulundu:
“Devlet, hak arama yolunu kapatmış. Bu çok rahatsızlık verici bir durum. Zira yargı yolunun özü dava açmaktır. Hak arama yolu kapatılınca devlet de çok zorda kaldı. İhraçların yüzde 40’ının geri döndürüleceğini düşünüyorum. Komisyon kurulması olumlu bir davranış.”

kamu

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
1,51386
Amerikan Doları
0,62185
Euro
6,366
İngiliz Sterlini
7,1677
BIST
93173
Altın
5,583
Son Güncelleme: 16.01.2019 02:30