Genel Gündem

“2,5 MİLYON MÜHÜRSÜZ OYUN TAMAMINDAN ‘EVET’ ÇIKTI”

Kapanan Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi’nin (AKAM) sahibi Kemal Özkiraz, referandumda 1 milyon oyun iptal edildiği, 2.5 milyon oyunda mühürsüz kullanıldığını söyledi: “Benim partilerden, sandık gözlemcilerinden aldığım bilgiler, mühürsüz oy pusulalarının tamamında ‘Evet’ çıktığı yönünde. Böyle bir şey tesadüfle açıklanamaz” dedi

Referandumdan ‘Evet’ çıkması halinde anket şirketini kapatacağını açıklayan AKAM’ın sahibi Kemal Özkiraz, dediğini yaptı, şirketi kapattı. Özkiraz, “Yenildiği için değil anket yapmanın anlamsız hale gelmesi nedeniyle bu kararı aldığını” belirten Özkiraz “1 milyon oyun iptal edildiği, 2.5 milyon oyun mühürsüz kullanıldığı bir ülkede doğruyu bilip bilmediğimize, yanılıp yanılmadığımıza emin olamadığımız bir ortamda anket yapmanın ne anlamı var?” diye sordu.

‘Mühürsüz pusulalardan ‘evet’ çıktı’

Gazete Duvar’a konuşan Özkiraz şunları ifade etti: “Benim partilerden, sandık gözlemcilerinden aldığım bilgiler, mühürsüz oy pusulalarının tamamında ‘Evet’ çıktığı yönünde. Böyle bir şey tesadüfle açıklanamaz. YSK’nin acilen kaç mühürsüz oy pusulasının kabul edildiğini açıklaması gerekiyor. Bu seçim sonucunu etkilemeyecek sayıda olsaydı zaten YSK açıklar, kimse de itirazını sürdürmezdi. Belli ki mühürsüz oy pusulaları bu seçim sonucunu belirlemiştir. Bazı kaynaklar 2- 2.5 milyon oydan bahsediyor. Bu da katılıma göre yüzde 6 gibi bir orana tekabül ediyor. 900 bin oyun geçersiz sayıldığı bir yerde mühürsüz oy pusulası gerçekten bu kadar fazlaysa ortada bir hile var demektir. Hileli bir seçimi okumak nasıl doğrudur bilemiyorum.”

Kemal-Özkiraz-Avrasya-Kamu-Araştırmaları-Merkezi-Genel-Başkanı

Kapanan Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi’nin (AKAM) sahibi Kemal Özkiraz

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
3,89
Amerikan Doları
5,455
Euro
6,1825
İngiliz Sterlini
7,1203
BIST
103186
Altın
231,851
Son Güncelleme: 23.02.2019 17:36