Genel Gündem, Gündem, Zulüm Günlüğü

ERDOĞAN REJİMİNİN İSTEĞİ İLE KAÇIRILAN 2 TÜRK’LE İLGİLİ MALEZYA AÇIKLAMA YAPMAK ZORUNDA KALDI: GÖZALTINDALAR!Malezya’da son iki günde Hizmet Hareketi’yle irtibatlı 2 Türk’ün kaçırılmasından sonra konunun gündem olmasından dolayı Malezya, açıklama yapmak zorunda kaldı.

İki Türk’ün ailesi tarafından suç duyurusunda bulunulması ve kaçırılma görüntülerinin ortaya çıkması üzerine Malezya polisi, 2 kişinin de gözaltına alındığını kabul etti. Olağan şüpheli Türk Büyükelçiliği ise Fransız haber ajansı AFP’ye konuyla ilgili bir açıklama yapmayı reddetti. BBC’nin haberine göre, üst düzey polis yetkilisi Kalid Ebu Bekir, gözaltına alınanlardan birinin uluslararası bir okulun müdürü olduğunu ve ‘ulusal güvenliği tehdit’ şüphesiyle gözaltına alındıklarını açıkladı.

Twitter’da bir açıklama yapan Ebu Bekir, okul müdürü Turgay Karaman ve iş insanı İhsan Aslan’ın Malezya Ceza Kanunu’nun ‘terörist eylemler’ maddesiyle suçlandığını belirtti. Polisin açıklaması, Karaman’ın başkent Kuala Lumpur’daki bir otoparkta beş kişi tarafından bir araca zorla bindirilirken çekilen görüntülerinin sosyal medyada yayılmaya başlamasının ardından geldi. Nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan Malezya’da gözaltına alınan Türklerin faaliyetleriyle ilgili başka bir açıklama yapılmadı.

Türkiye’nin Malezya’daki elçiliği de Fransız haber ajansı AFP’ye konuyla ilgili bir açıklama yapmayı reddetti. Malezya’da Ekim ayında Hizmet Hareketi’ne yakın 2 Türk’ün mafyavari yöntemlerle kaçırılıp Türk istihbaratına teslim edilmesinden sonra yeni bir şokla daha karşılaşıldı. Son iki gün Hizmet’le irtibatlı 2 Türk daha kaçırıldı. Kendilerinden haber alınamıyor. Bu isimlerin de Türkiye’ye teslim edilip hapse atılmasından endişe ediliyor. Kaçırılanlardan biri Malezya’nın Ipoh şehrinde yeni açılan Türk okulu Time International School’un müdürü Turgay Karaman (43), diğeri de uzun süredir Kuala Lumpur’da esnaflık yapan İhsan Arslan (39).

AVUKATI REUTERS’A KONUŞTU: DAHA ÖNCEKİ KAÇIRILMA OLAYINA BENZİYOR

Öte yandan Reuters’a konuşan Karaman’ın avukatı Rosli Dahlan son gözaltıların, Ekim ayında gözaltına alınıp Türkiye’ye gönderilen iki Türk’ün durumuna benzediğini söyledi. Dahlan, iki Türk’ün Fethullah Gülen’i desteklediğine yönelik iddiaları ise “Onlar akademisyen. Gülen faaliyetleriyle ile suçlanmıyorlar” ifadeleriyle reddetti.

İNSAN HAKLARI İZLEME ÖRGÜTÜ: KAÇIRILAN İKİ TÜRK, BASKICI TÜRKİYE’YE TESLİM EDİLMEMELİ

Gözaltılarla ilgili bir açıklama yapan İnsan Hakları İzleme Örgütü, iki kişinin Türkiye’ye iade edilmemesi gerektiğini belirtti.Örgütün Asya Direktör Vekili Phil Robertson, “Türkiye’ye iade edildikleri takdirde gözaltında işkenceye maruz kalacakları ve adil olmayan bir şekilde yargılanacakları konusunda hiç şüphe yok” dedi ve ekledi: “Malezya baskıcı Türkiye’nin cariyesi haline gelmemeli. Türk hükümeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın düşmanı olduğunu düşündüğü kişilere karşı cadı avına çıktı. Diğer ülkelerdeki hükümetler ülkelerindeki Türk vatandaşlarıyla ilgili tek bilgi kaynağı olarak Türkiye’ye güvenmemeli.”

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
1,48006
Amerikan Doları
0,60474
Euro
6,2032
İngiliz Sterlini
7,0209
BIST
98455
Altın
5,459
Son Güncelleme: 20.01.2019 17:01