Ailem

YORGUNLUKTAN KURTULMANIN PRATİK YOLLARI VAR!


Yoğun geçen mesainin sonunda akşama doğru iyice yorgun düştüğünüzde enerjiniz tükenir. İşlerinizi tamamlamakta zorlanırsınız. Bu durumda yapacağınız küçük ama etkili müdahale ile yorgunluğunuzu önleyebilirsiniz.

BİR PARÇA ÇİKOLATA

Çikolata ruhsal durumunuzu desteklemenin yanında vücudunuzun endorfin salgılamasına yardım eder. Böylece kendinizi daha enerjik hissedersiniz. Masa başında uyuyup kalmamak için çekmece ya da çantanızda bulunduracağınız antioksidan bakımından zengin küçük bir parça bitter çikolatayı yemeyi deneyebilirsiniz.

İKİ BARDAK SOĞUK SU

Yorgunluğun en büyük nedenlerinden biri de dehidrasyondur. Bu nedenle öğle yemeğinden sonra 2 bardak soğuk su içebilirsiniz.

KAĞIT KALEM İYİ GELİR

Önemli misafirlerle yapılan bir toplantıda esniyorsanız ve konsantre olmada zorluk çekiyorsanız, bir parça kağıt ile kalem alın ve kendi kendinize bir şeyler karalayın. Çünkü uzmanlar bir şeyler karalamanın beynin odaklanmasına yardım ettiğini belirtiyorlar.

C VİTAMİNİ ALIN

C vitamini bakımından zengin yiyecekler atıştırın. Bir portakal dilimleyin ya da limonata için. Araştırmalar C vitamininin kronik yorgunluk sendromu belirtilerini azalttığını gösteriyor.Çinlilere göre ileriye doğru basit bir gerinme ve eğilme yedek enerjinizi harekete geçiriyor.

SABAH ÇOK KAHVE İÇMEYİN, KAHVALTIYI ATLAMAYIN

John Hopkins Üniversitesi’nde kafein alan ve almayan gruplar arasında yapılan araştırmada, özellikle sabah fazlaca kahve içenlerin, içmeyenlere göre kendilerini daha az enerjik hissettikleri gözlemlendi. Sabah içilen kahve, kalp ritminizin hızlanmasına ve daha asabi olmanıza da sebep oluyor. Kahvaltıyı atlarsanız öğle yemeğinde fazla yersiniz. Bu da enerjinizi sömürür. Yorgunluk, halsizlik, uyku sorunu yaşarsınız.Kaynak: tr724.com

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
1,51386
Amerikan Doları
0,62169
Euro
6,3632
İngiliz Sterlini
7,166
BIST
93173
Altın
5,583
Son Güncelleme: 16.01.2019 02:00