Genel Gündem, Gündem, Zulüm Günlüğü

AYM, Altan’ın yeni başvurusunu öncelikli görüşecek

Anayasa Mahkemesi, gazeteci Mehmet Altan’ın tutukluluğuyla ilgili verdiği hak ihlali kararının uygulanmaması üzerine yapılan yeni başvuruyu öncelikli olarak görüşmeye karar verdi.

Anayasa Mahkemesi (AYM) gazeteci ve akademisyen Mehmet Altan’ın tutukluluğuyla ilgili verdiği hak ihlali kararının alt mahkemelerce uygulanmaması üzerine Altan adına avukatlarınca yapılan yeni başvuruya öncelik vermeyi kararlaştırdı.AYM 11 Ocak günü açıkladığı kararda, tutuklu gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay ile Cumhuriyet davası kapsamında uzun süre tutuklu kalıp daha sonra serbest bırakılan Turhan Günay’ın tutukluluk nedeniyle haklarının ihlâl edildiğine hükmetmiş, ancak Altan ve Alpay’ın yargılamalarını yapan İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi ve 13. Ağır Ceza Mahkemesi tahliye kararını uygulamamıştı.Üst mahkeme olarak görev yapan 27. ve 14. Ağır Ceza Mahkemelerinin de itirazları reddetmesi üzerine, Altan ve Alpay’ın avukatları Anayasa Mahkemesi’ne yeni başvurularda bulunmuşlardı.Başvuruda, AYM’den Altan’ın tahliyesine yönelik tedbir kararı alması da istendi. AYM’nin yeni kararında “İşin mahiyeti de gözetilerek başvurunun esasının incelenmesine öncelik verilmesine karar vermek gerekmiştir” denildi.

‘TEDBİR İÇİN KARAR VERMEYE GEREK YOK’

AYM tedbir talebiyle ilgili ise, tedbir talebine konu olan hususun başvurunun esasına ilişkin olduğunu ve bu nedenle esas ile birlikte karara bağlanması gerekeceğini belirterek, bu aşamada tedbir konusunda karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.Mehmet Altan, 12-16 Şubat tarihlerinde tekrar hakim karşısına çıkacak. Altan adına Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yapılan başvuru ise henüz karara bağlanmadı. (Evrensel)

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
1,51386
Amerikan Doları
0,62169
Euro
6,3632
İngiliz Sterlini
7,166
BIST
93173
Altın
5,583
Son Güncelleme: 16.01.2019 02:00