Avrupa, Dış Haberler, Genel Gündem

Avrupa Parlamentosu: OHAL muhalefeti bastırmak için kullanılıyor

AP’de kabul edilen karar metninde Türkiye, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkesinin ihlali nedeniyle kınandı. Kararda, OHAL’in muhalefeti bastırmak için kullanıldığı ifade edildi.

Avrupa Parlamentosu’nda (AP), ‘Türkiye’de İnsan Haklarının Mevcut Durumu’ başlıklı  karar, büyük oy çoğunluğuyla kabul edildi. Karar metninde, Türkiye, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkesinin ihlaline neden olan uygulamalar nedeniyle kınandı.Onaylanan tasarıda, 15 Temmuz darbe girişimi kınanmakla birlikte, başarısızlıkla sonuçlanan bu girişimin “meşru ve barışçıl muhalefeti daha da bastırmak ve orantısız ve yasal olmayan eylem ve önlemlerle medya ve sivil toplumun barışçıl biçimde ifade özgürlüğü hakkını kullanmasını engellemek” amacıyla kullanıldığı mesajı verildi.Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, temel hak ve özgürlükler, hukukun üstünlüğü ve yargının bağımsızlığındaki “kötüleşme” için “çok kaygı verici” ifadelerinin kullanıldığı kararda, “on binlerce kişiye yönelik keyfi tutuklama, hukuki ve idari taciz” kınanıp, bu kişilerin “-derhal” serbest bırakılması istendi.Kararda ayrıca, masumiyet karinesi konusunda AİHM içtihadına uyulması ve OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun “bağımsız” çalışmasının sağlanması da talep edildi. Terörün Türkiye için “tehdit” oluşturduğu kabullenilmekle birlikte, “geniş kapsamlı” terörle mücadele yasalarının “ifade özgürlüğü haklarını kullanan vatandaşlar ve medyayı cezalandırmak için kullanılmaması” istendi. Afrin operasyonuna karşı çıkan gazeteci, aktivist, doktor ve sıradan vatandaşların tutuklanması kınandı.

AFRİN İÇİN UYARI

Avrupa Parlamentosu’ndaki oturumda, Sosyal Demokratlar ve Hristiyan Demokratlar tarafından Afrin harekatı hakkında verilen değişiklik önergesi de oy çokluğuyla kabul gördü.Söz konusu önergede, Avrupa Parlamentosu’nun “Suriye’de Kürtlerin çoğunluğu oluşturduğu bu bölgedeki askeri müdahalenin insani sonuçları konusunda ciddi kaygı duyduğu” ve “orantısız eylemlerin devamına karşı uyardığı” belirtildi.

Kararda, PKK’ye silah bırakma çağrısı yapılmakla birlikte, “Kürt sorunun adilane çözümü için” Ankara ve PKK’nin “müzakere masasına dönmeleri” de istendi.

100 BİNDEN FAZLA KİŞİ İŞTEN ATILDI

AP Türkiye Raportörü, Hollandalı parlamenter Kati Piri de kendi girişimiyle hazırlanan karar metnini değerlendirirken “Rakamlar şok edici. 100 binden fazla kişi işten çıkarıldı. 50 binden fazla kişi hapse atıldı. Bu rakamlar tartışmaya yer bırakmayacak kadar açık. Bu kişiler aileleri ve yakınlarıyla birlikte umutla durumun normale dönmesini bekliyor” dedi.

AB SESİNİ YÜKSELTMELİ

Avrupa Birliği’ni Türkiye’deki insan hakları ihlallerini ‘daha net ve yüksek sesle’ dile getirmeye çağıran Piri, “AB, bunu sadece bu değerlere dayandığı için değil, Türkiye’nin aday ülke olarak bu yükümlülüklere uyması gerektiği için de yapmalı. Bu zor dönemde insan haklarına sahip çıkamazsak hem saygınlığımızı hem de Türk toplumunun büyük bir kısmının güvenini kaybedebiliriz” yorumunu yaptı.

ULUSAL GÜVENLİĞİN ÖTESİNE GEÇTİ

Piri, “Elbette Türk makamlarının, 15 Temmuz 2016 tarihindeki korkutucu darbe girişiminden sorumlu olanları adalete teslim etme hakkı var. Ancak OHAL uygulaması şu anda karşı sesleri susturmak için kullanılıyor. Bu, ulusal güvenliği korumanın çok ötesine geçti.” diye konuştu. (Deutsche Welle/BBC)

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
1,48006
Amerikan Doları
0,60474
Euro
6,2032
İngiliz Sterlini
7,0209
BIST
98455
Altın
5,459
Son Güncelleme: 19.01.2019 23:10