Genel Gündem, Gündem, Zulüm Günlüğü

Bir cadı avı kurbanı daha: Ailem çok yıprandı

Uzman çavuş Mehmet Şentürk ByLock kullanıcısı olduğu iftirasıyla 6 ay hapis yattı ve bir yıl sonra suçsuzluğu anlaşılarak beraat etti. Şentürk, “Cezaevinde kaldığım sürece ailem çok yıprandı” dedi.

Askerlikten ihraç edilen, ardından ‘ByLock‘ kullanıcısı olduğu gerekçesiyle tutuklanıp altı ay hapis yatan uzman çavuş Mehmet Şentürk isim benzerliğinden mağdur olduğu ortaya çıkınca beraat etti. Bitlis Güroymak İlçe Jandarma Komutanlığı’nda görev yapan evli ve iki çocuk babası, 22 yıllık uzman çavuş, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 1 Eylül 2016’da çıkarılan kanun hükmünde kararnameyle meslekten ihraç edildi. Emeklilik hakkı elde etmesine 15 gün kala ihraç edilen Şentürk, Resmî Gazete’de yayınlanan listede ismini görünce şoke oldu. İhracının ardından memleketi Tokat’ın Erbaa ilçesine dönen Mehmet Şentürk, Bitlis Valiliği’ne dilekçeyle başvurup konunun araştırılmasını istedi.

Annem birkaç kez kalp rahatsızlığı geçirdi

Mehmet Şentürk şunları söyledi; “En yakın zamanda göreve dönmek için elimden geleni yapacağım. Bu zaman içerisinde hiçbir zaman Türk adaletine güvenim bitmedi. Adaletin yerini bulacağını biliyordum ve buldu. Bu süreçte annem birkaç kez kalp rahatsızlığı geçirdi. Yine eşim, ben cezaevindeyken o da psikolojik rahatsızlıklar geçirdi. Halen ikisi de ilâç kullanmaya devam etmektedir. Cezaevinde kaldığım sürece ailem çok yıprandı.”

Altı ay hapiste yazı bekledi

Ancak Şentürk, 18 Ocak’ta 2017’de haberleşme programı ‘ByLock’u kullandığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Mahkemede söz konusu telefon numa- rasının kendisine ait olmadığını söylemesine rağmen tutuklanıp Silivri Cezaevi’ne gönderilen Şentürk hakkında örgüte üye olmak suçundan Bitlis 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dâvâ açıldı. Süren dâvâ sırasında mahkeme, telefon numarasının kime ait olduğunun belirlenmesi için GSM operatöründen bilgi istedi. Altı ay sonra gelen bilgide telefon numarasının son olarak Malatya emniyetinde başkomiser olarak görev yapan Mehmet Şentürk’ün üzerine kayıtlı olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine mahkeme, uzman çavuşu 11 Temmuz 2017 tarihinde tahliye etti. Tutuksuz yargılanan Şentürk, 26 Şubat 2018’de dâvânın 6’ncı duruşmasında beraat etti. Şentürk, beraat kararın-  dan sonra göreve yeniden dönmek için OHAL Komisyonu’na başvurdu.

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
1,48006
Amerikan Doları
0,60474
Euro
6,2032
İngiliz Sterlini
7,0209
BIST
98455
Altın
5,459
Son Güncelleme: 19.01.2019 20:54