Genel Gündem, Gündem, Zulüm Günlüğü

Darbenin sözde ‘sivil imamı’ olrak lanse edilen Harun Biniş: ‘MİT onaylı gizlilik kleransım var’

Darbenin sivil imamı olmakla suçlanan Harun Biniş: “İtiraflarda bulunacağım. Darbeden birinci derecede sorumluyum. Engelleyebilirdim. Darbe uyarı sistemi geliştirebilirdim. Yapamadım… Pişmanlık duyuyorum.”

15 Temmuz darbe girişiminin “sivil imamlardan” olduğu ve o gece gecesi Akıncı Üssü’nde bulunduğu öne sürülen Harun Biniş ilk kez mahkeme huzurunda savunma yaptı.

Odatv‘de yer alan habere göre Vertigo rahatsızlığı ve dolayı işitme kaybı yaşadığını söyleyen Biniş ‘Devletin gizli/gizlilik dereceli toplantılara katılmamı sağlayan MSB ve MİT onaylı milli gizlilik kleransım vardı’ dedi.
Harun Biniş, savunmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Burak Erdoğan’ın neden olduğu ölümlü kazayı ima ederek şu ilginç iddiayı da gündeme getirdi:

“Bir çocuk sürücü arabanın kontrolünü kaybedince, kaldırıma çıkıp, ünlü bir sanatçı yayayı ezdi. Bu olay ‘sanatçının dikkatsizliği’vs diye aktarıldı. Ben de başıma gelen olayı bu üslupla aktarayım. Bir gece yarısı koğuşuma yönelen bir kurşun duvara çarpıp, yere düştü. Veya bir gece vakti alışılmadık metalik, ardından tok bir ses duyuldu. Sabah bu kurşun avlumda bulundu.’Yorgun kurşundur’deyip, alıp gittiler. Yüksek güvenlikli cezaevinde, güvenliğim için bunun nereden geldiğinin bulunmasını istedim. Hakkımda disiplin soruşturma başlatıldı ve savunmam istendi. Akabinde disiplin cezası verilmesine gerek duyulmazken, merminin askerin kullandığı cinsten olmamakla birlikte atış alanından sekerek gelmiş olabileceği de bildirildi. 2 yıl hiçbir şey olmamışken, tam savunma öncesi koğuşuma kurşun gelmesini takdirlerinize arz ederim.”

Yargılandığı mahkemenin, İstiklal Mahkemelerini hatırlattığını öne süren Biniş, “2 yıldır televizyonum yok. Radyolarımız toplandı. Telsize dönüştüğü iddiasıyla. Bu olabilir mi bilmiyorum, ama eger amaç örgütü deşifre etmek ise bundan daha iyi fırsat olamaz. Bırakın istedikleri kadar konuşsunlar, siz de takip eder yakalarsınız. Ama amaç bu değil. Zayıf ve güçsüz kalalım diye, hücre şartlarında daha fazla işkence yapmak için alınıyor. Buradan cezaevine gidince, ‘Harun Biniş finish’ diye alay edilerek en son ben koğuşa gönderiliyorum. Çiğköfte kurtlu, çamurlu marula  sarılarak veriliyor. Bugüne kadar hangi teröriste bu muamele yapıldı? Hangi teröristlerin veya eşlerinin mallarına el konuldu? Hangi darbecinin, 27 Mayıs, 12 Eylül, 28 Şubat hangisinin malına ek konmuş Hakim Bey? Hangi terörist mahkemeye tecrit edilerek getirilmiş ve mahkeme salonunda tecrit edilmiş Hakim Bey? Neden bana yapılıyor? Ben bunların yapmadığı fazladan ne suçum işledim? Bunlar katıksız zulüm ve istibdat olduğunun ispatıdır.”

Harun Biniş savunmasının sonuna doğru şu açıklamaları yaptı:“Sayın savcı her sanığa o davudi sesiyle, ‘elinizi vicdanınıza koyun, itiraf edin’ dedi. Bu beni çok etkiledi. O yüzden itiraflarda bulunacağım. Evet, darbeden birinci derecede sorumluyum. Olmasında dahilim yok, ama engelleyebilirdim. Elektronik mühendisi olarak proaktif davranıp, milletimiz için darbe uyarı sistemi (DUS) veya darbe önleme sistemi geliştirebilirdim. Darbe uyarı sistemini tasarlayıp, uygulayamadığım için etkin olarak pişmanlık duyuyorum. Bu nedenle Allah’tan af, milletimden özür diliyorum.”kronos1.news

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
Amerikan Doları
Euro
İngiliz Sterlini
BIST
Altın
Son Güncelleme: 16.02.2019 03:49