Amerika, Dış Haberler

AKP KRİZ HEYETİ ANKARA’YA ELİ BOŞ DÖNDÜ; ABD 15 İSİM VERDİ VE YAZILI TAAHHÜT İSTEDİ

Rahip Brunson krizi ve ABD’nin Türkiye’ye yaptırım kararıyla ilgili süreci görüşmek için başkent Washington’da bulunan Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın başkanlık ettiği Türk heyeti, ülkeye döndü.

Önal’ın başkanlık ettiği 9 kişilik heyet, THY’ye ait tarifeli uçakla saat 16.30’da ABD’nin başkenti Washington’dan geldi. Heyet, İstanbul’a ulaştıktan sonra apronda bekletilen araca binerek, Ankara’ya gitmek üzere saat 17.00’de kalkacak THY’ye ait tarifeli uçağa geçti.

Görüşmelere yeni şart engeli: ABD 15 isim verdi ve yazılı taahhüt istedi

ABD’de heyet, Dışişleri’nin ardından Hazine Bakanlığı yetkilileri ile de görüşmüştü. Bu görüşmenin içeriği merak ediliyordu. Bloomberg çarpıcı bir iddiayı gündeme taşıdı. Türk yetkililer burada Halkbank’a verilebilecek astronomik cezadan kaynaklı endişelerini dile getirildi. Öte yandan bazı diplomatik kaynaklar ABD’nin görüşmelerin devam edebilmesi için Brunson’la birlikte 15 ismin daha serbest bırakılmasını talep ettiğini ve yazılı taahhüt istediğini iddia etti.

Blomberg’de yer alan habere göre bir yetkili yaptığı açıklamadaTürk yetkililer Hazine Bakanlığı yetkililerine, ABD’nin İran’a yönelik ambargosundan kaçmak ve ABD Hazinesi tarafından büyük bir para cezası ihtimaliyle karşı karşıya kalan Halkbank hakkında endişelerini dile getirdi. Aynı görevli ‘Brunson krizi çözülmeden ABD kapsamlı bir çözüm önerisini kabul etmeyecek’ dedi.

ABD 15 isim daha verdi

Görüşmeler sonunda ABD ve Türkiye, sadece “temaslara devam etmek” konusunda anlaştı. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşmelerde Türk heyetine ayrıca, sadece Rahip Andrew Brunson’un serbest kalmasının yetmeyeceğini, halen Türkiye’de tutuklu bulunan 12 ABD vatandaşı ile, ABD’nin Türkiye temsilciliklerinde çalışan tutuklu iki Türk vatandaşı Hamza Akçay ve Metin Topuz’un da tahliyesinin beklendiği bildirildi.

ABD görüşmelerin devamı için yazılı taahüt istedi

Sözcü gazetesinden Zeynep Gürcanlı’nın haberine göre, diplomatik kaynaklargörüşmeleri çıkmaza sokan gelişmenin ise, Amerikan tarafının Türk heyetinden Amerikan vatandaşlarının salıverilmesine ilişkin yazılı bir taahhüt istemesi olduğunu iddia etti.

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
3,89
Amerikan Doları
5,455
Euro
6,1825
İngiliz Sterlini
7,1203
BIST
103186
Altın
231,851
Son Güncelleme: 23.02.2019 17:06