Gündem

Reza Zarrab New York’ta suşi restoranında görüntülendi

İran’a yönelik yaptırımların delinmesi ve Türk siyasetçilere verdiği rüşvetlerle adı gündeme gelen ve ABD’de yargılanan İran asıllı Türk vatandaşı Reza Zarrab New York’un Soho bölgesindeki ünlü suşi restoranı Nobu’da yanında bir kadınla yemek yerken görüntülendi.

İran’a yönelik yaptırımların ihlal edilmesiyle ilgili ABD’deki davanın önemli ismi Reza Zarrab, New York’ta ünlü restoran Nobu’da görüntülendi.New York’un Soho bölgesindeki ünlü suşi restoranı Nobu’da yanında bir kadınla yemek yiyen İran asıllı Türk vatandaşı Zarrab, fotoğrafının çekildiğini fark edince rahatsız olup restorandan ayrıldığı öğrenildi.

Hürriyet’ten Sinem Vural‘ın haberine göre, FBI’ın Eylül 2014’te İran yaptırımlarını delme şüphesiyle hakkında soruşturma başlattığı Reza Zarrab, 19 Mart 2016’da ailesiyle ABD’ye giriş yaparken tutuklanmıştı. New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde kendisine yönetilen altı suçlamayı reddeden Zarrab, daha sonra savcılıkla anlaşmıştı. Hakkındaki suçlamaları kabul eden Zarrab, diğer tutuklu sanık eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla aleyhine itirafçı tanıklık yapmıştı. Toplam 135 yıl gerektiren hapis cezası karşısında itirafçı tanıklık yaparak daha az bir ceza almayı hedefleyen Zarrab’ın New York’ta bir cezaevinde özel bir bölümde tutulduğu açıklanmıştı.New York Başsavcılığı Zarrab’ın Nobu Tribeca’da çekilen fotoğrafının doğruluğunu şimdilik onaylamayacağını ve bir yorum yapmayacaklarını açıkladı.

ZARRAB TÜRKİYE’DE AT KOŞTURAMAYACAK

Öte yandan, Reza Zarrab’ın (Rıza Sarraf) Veliefendi Hipodromu’nda yarışan İngiliz atı ‘Dayım Benim’in sahiplik belgesi iptal edildi. Türkiye Jokey Kulübü (TJK) Yüksek Komiserler Kurulu’nun iptal kararının ardından Zarrab bir daha at alım-satım işlemi yapamayacak ve yarışlarda at koşturamayacak.

ABD’de tutuklandıktan sonra kendisi ile 22 yakınının mal varlıklarına el koyulan Zarrab’ın şirketleri ve mülklerinin yanı sıra atları listedeydi. Bu atlar arasında bulunan ‘Dayım Benim’ son koşusunu üç ay önce 30 Mayıs 2018’de gerçekleştirdi. Bu koşuda Yarışı 6’ncı sırada bitiren atın masraflarıyla ilgilenen kimse olmadığı için hipodromda koşmadı. TJK, Zarrab’ın ‘At sahipliği belgesini’ kanun ve yönetmeliklerin 155-C maddesi gerekçesiyle iptal etti.

 

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
1,48006
Amerikan Doları
0,60474
Euro
6,2032
İngiliz Sterlini
7,0209
BIST
98455
Altın
5,459
Son Güncelleme: 19.01.2019 22:40