Ekonomi, Genel Gündem, Konuk Yorum

KRİZİ ÇIKARANLAR, FATURAYI DA ÖDESİN


HABER-ANALİZ | SEMİH ARDIÇ
Dağdaki çoban, tarladaki çiftçi veya İstanbul Eminönü’nde balık-ekmek satan esnaf iktisadî krize sebebiyet verebilir mi? Ateş olsalar cürmü kadar yer yakarlar…
Krizi ya kamu idaresi ya da bankalar ile şirketlerden müteşekkil özel sektör çıkarır. Her daim böyle olmuştur.
Her devirde Titanik batarken kurtarma filikasına ilk bindirilenler yine krizin fâilleri ve gemiyi terk eden kaptan oluyor.
EL KESESİNDEN GELEN PARALAR HAVAYA SAÇILDI
2018 krizi de böyle oldu. Seçim kazanmak uğruna tüketim harcamaları teşvik edildi, inşaat sektörüne 10 milyarca TL kredi tahsis edildi.
Şimdi de batıkların nasıl buharlaştırılacağı üzerine hesaplar yapılıyor.
Popülist siyaseti tercih edenler o derece gözünü kararttı ki dış borcun 220 milyar doları bulması, cari açığın 50 milyar doları aşması bile onlara tesir etmedi.
Zira onların nezdinde maksat “oy ütmekse” gerisi teferruattı.
Bıldır yenen hurmaların faturası masaya konulduğunda bin dereden su getirmeleri tipik bir “eyyamcı siyasetçi” tavrıdır.
FATURAYI HEP VATANDAŞ ÖDER
Krizi vatandaş çıkarmasa da fatura dönüp dolaşıp onun sofrasına konuluyor. Bütçe açığı, kaynak ihtiyacı derken gelsin zamlar, gelsin vergi artışları.
İki aydır devam eden zam tsunamisi ile beli dört büklüm olan dar ve orta gelirli için 2019 senesi bütçesinde başka sürprizler var.
Bin küsur odalı Saray’ın bütçesini üç kat artıran Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan bütçede vatandaşın ödediği Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) kaleminde kantarın topuzunu yine kaçırdı.
BEYAZ EŞYADA ÖTV GELİRİ YÜZDE 47,6 ARTACAK
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda müzakere edilmeye başlanan bütçe taslağına göre beyaz eşyadan alınan ÖTV geliri yüzde 47,6 artırılacak.
Dahası var. İçkide yüzde 23,9, akaryakıtta yüzde 20,2; motorlu taşıtlarda yüzde 15,4 ve sigarada ise yüzde 2,8 vergi geliri artışı bekleniyor.
Zamlar sebebiyle ekmeği alırken, pazarda maydanoz seçerken kırk defa düşünen vatandaş 2019 senesinde harcama rekoru kırmayacağına göre bu kadar gelir artışı nasıl olacak? ÖTV oranları artırılarak olacak.
Bir fikir vermesi için 2017 bütçesinden “dolaylı vergiler” denilse de vatandaşın böğrünü delen, dolayısıyla doğrudan vergi kalemlerinden ne kadar para toplandığını paylaşayım:
ÖTV: 136,3 milyar TL

KDV: 57,7 milyar TL

MTV: 11,3 milyar TL

ÖİV (deprem vergisi): 4,7 milyar TL

ADALET BUNUN NERESİNDE?
Bahse konu vergi kalemleri, Gelir Vergisi ya da Kurumlar Vergisi gibi servet ya da kazanca dayalı değildir. Yani buzdolabını alırken gariban da aynı ÖTV ve KDV’yi öder milyarder de.
Dolayısı ile vergi adaletini tesis etmek isteyen bir hükûmetin “dolaylı” denilen vergilerin bütçe içindeki payını azaltması, doğrudan vergilerin payılarını artırması beklenir.
Kulağa hoş gelen o beyan seçimden seçime hatırlanır. Akabinde unutulur gider. Pırlanta alanların 1 kuruş ÖTV ödemediği Türkiye’de 1.604 TL asgarî ücret için 26 gün çalışan bir işçi limonata ve meyve suyuna yüzde 10 ÖTV ödüyor.
Limonataya lüks vergi icat eden partinin adında da “adalet” ibaresi vardır.
MADEM EN KÖTÜ GERİ KALDIYSA VERGİ ARTIŞI NE?
Adaleti tabelada seven AKP, 2019 bütçesine sakladığı vergi artışları ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “En kötü geride kaldı. Dengeleme başladı.” sözlerini bizzat kendisi tekzip etmiştir.
Madem en kötü geride kaldıysa niye vergiler artıyor. Bütçede vergi gelirlerinin yüzde 70’ini dar ve orta gelirlinin sırtına yükleme kolaycılığından ne vakit vazgeçilecek?
İndirin ÖTV’yi de millet nefes alsın. Size ABD ile kavga edin, manasız bilek güreşine tutuşun diyen oldu mu?
Madem kriz çıkardınız? İçi boş hamasetinizin vatandaşın canını nasıl yaktığı söze hacet bırakmayacak kadar aşikâr.
BİR İKTİDAR KAÇ CAN EDER!
Daha geçen gün öğretmen adayı Ersin Turhan işsizliğin ve umutsuzluğun pençesinde canına kıydı. Bıraktığı son notta şöyle yazıyordu: “Sabah beni bir ağaçta asılı bulacaklar. Önce yalandan ağlayıp sonra unutacak herkes.”
Kaç iktidarı verseniz Turhan’ı geri getirebilir misiniz? Ailesinin göz yaşlarını dindirebilir misiniz?
Halkın maişet derdine düştüğünü bilmezmiş gibi nispet yaparcasına 500 milyon sterline uçan saraylar alanların vicdanı hiç mi sızlamaz?
Vatandaş artık sen de kendine gel. Kendi mağduriyetine kendin sahip çık ve haykır: “Çıkardığınız krizin faturasını evvela siz ödeyin.”

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
3,7963
Amerikan Doları
5,334
Euro
6,0544
İngiliz Sterlini
6,9675
BIST
102814
Altın
228,088
Son Güncelleme: 21.02.2019 12:38