Gündem, Zulüm Günlüğü

‘Cumartesi Anneleri’ mağduru:Kaşıkçı gibi benim abimi de mi paramparça ettiler?

700’üncü haftadan bu yana Galatasaray Lisesi önünde oturma eylemi yapmasına izin verilmeyen Cumartesi Anneleri, İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) bulunduğu Çukurluçeşme Sokağı’nda basın açıklamasını yaptı.

Gözaltında kaybedilen Rıdvan Karakoç’un kardeşi Hasan Karakoç, “23 yıl mücadele ettik. Katillerin yargılanması için mücadele ettik. Her türlü engelle karşılaştık. Annelerimizi, babalarımızı Galatasaray’da kaybettik. Onların mirasını devraldık. Biz alnımızın akıyla yaşayacağız. Siz utançla yaşayacaksınız” diye konuştu. 
 
‘Gülmez’in akıbeti açığa çıkartılsın’
 Cumartesi Anneleri, Galatasaray Meydanı’ndaki 710. buluşmasını polisin engellenmesi sonucu İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi önünde gerçekleştirdi. Eyleme CHP Milletvekili Ali Şeker, İlhan Cihaner, HDP Milletvekili Hüda Kaya, Oya Ersoy da katıldı. Kaybedilen Nazım Gülmez’in akıbetinin sorulduğu eylemde basın açıklamasını okuyan İHD Üyesi Sebla Arcan, devleti yönetenlerin, görevlerini yapmak yerine “Hakikati bilmeye ve adalete ulaşmaya hakkımız var!” diyenlerin sesini kısmaya çalıştığını söyledi. Gülmez hakkında bilgi veren Alcan, “61 yaşındaki 9 çocuk babası Nazım Gülmez Dersim’de Taşıtlı köyünde yaşıyordu. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan Nazım Gülmez, çevresinde sevilen, sayılan biriydi. 14 Ekim 1994 tarihinde bölgede operasyon yapan Bolu Komando Tugayı’na bağlı askerler Taşıtlı köyüne geldi. Askerler Nazım Gülmez’den arazide kendilerine kılavuzluk etmesini söyleyerek evinden alarak götürdü. Gülmez ile birlikte üç köylü daha götürüldü. Olaya muhtar ve bütün köylüler tanıklık etti” dedi. Gülmez ailesinin Hozat Savcılığına başvurduğunu ifade eden Alcan şöyle devam etti: “Dosya Hozat Savcılığı, Elazığ Askeri Savcılığı ve Malatya DGM Savcılığı arasında gidip geldi. Savcılıkların olayın aydınlanması için gereken çaba ve özeni göstermemesi nedeniyle dosyada herhangi bir ilerleme sağlanamadı. Gülmez’in akıbeti açığa çıkartılsın.” 

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
3,7952
Amerikan Doları
5,335
Euro
6,0504
İngiliz Sterlini
6,959
BIST
102677
Altın
227,998
Son Güncelleme: 21.02.2019 11:53