Avustralya, Genel Gündem

Emlakta sıcak gelişme: Sydney’de konut fiyatları sert bir düşüş yaşıyor

CoreLogic araştırma Şirketi Müdürü Tim Lawless: “Krediler konusunda yaşanan sıkılaşma konutlara olan talebi azaltıyor ve konut fiyatlarının düştüğü görülüyor. Büyük şehirlerdeki bu etkiler bütün ülke geneline de yansıyor.”

Sydney’deki konut fiyatlarının 30 yıllık bir süreçteki en sert senelik düşüşünü yaşadığı ve şehirdeki düşüşün bütün ülkenin ortalama emlak değerlerini düşürdüğü belirtildi. Geçen hafta CoreLogic tarafından yayınlanan veriler, Ekim ayındaki yüzde 0.5’lik düşüş ile birlikte senelik düşüşün yüzde 3.5 seviyesine ilerlediğini gösterdi. Ekonomi uzmanları emlak piyasasının daha fazla düşüş yaşayabileceğini ve genel ekonomiyi de beraberinde kötü etkileyebileceğini vurguladılar. 1990’dan beri en sert senelik düşüşünü yaşayan Sydney’de Ekim ayı içerisinde emlak fiyatları yüzde 0.7 düşüş gösterdi ve son 12 aydaki düşüş yüzde 7.4’e ilerledi. Ağustos 2017’de yaşanan tavan fiyatlardan sonra ortalama olarak fiyatların yüzde 8.2 düşüş yaşadığı da aktarıldı.

SYDNEY VE MELBOURNE’DE DÜŞÜŞ YAŞANDI

Melbourne’de ise Sydney kadar sert olmamasına rağmen emlak fiyatlarının düşüşte olduğu verilerde görüldü. Ekim ayındaki düşüş yüzde 0.7 seviyesindeyken senelik düşüşün yüzde 4.7 olduğu belirtildi. Sydney’de yaşanan düşüşün sadece şehir merkeziyle de sınırlı olmadığı ifade edildi. Sydney’in alt bölgelerinin üçünde çift haneli düşüş oranları görülürken, bu bölgelerin başını Ryde çekti. Melbourne’ün doğu bölgelerinde de yüzde 10’dan fazlalık düşüşün yaşandığı açıklandı.CoreLogic, kredi verme konusunda yapılan düzenlemeler ve sonrasında bankaların emlak satın almak isteyenlere daha az kredi vermesi ile birlikte 2012 yılından beri en sert düşüşlerin ülkedeki emlak piyasasına hakim olduğunu vurguladı. 

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
3,795
Amerikan Doları
5,333
Euro
6,0541
İngiliz Sterlini
6,9714
BIST
102785
Altın
228,062
Son Güncelleme: 21.02.2019 12:23