Genel Gündem, Politika

AKP’NİN YOLSUZLUKLARINI RAPORLAYAN SAYIŞTAY BAŞKAN YARDIMCISI GÖREVDEN ALINDI

Sayıştay’da Denetim İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Fikret Çöker apar topar görevinden alındı. Çöker’in yerine Zekeriya Tüysüz getirildi. Tüysüz’ün göreve 2 Kasım 2018’de başladığı belirtildi.

Çöker son dönemde açıklanan ve AKP’li belediyelerdeki yolsuzlukları ve usulsüzlükleri ortaya koyan raporları yazan denetçilerin başındaki isimdi.Oda Tv’nin haberine göre, Sayıştay son dönemde özellikle AKP’li belediyelere ilişkin tespit ettiği skandallar gündeme oturmuş durumda. O raporlardan çıkanlar arasında kamu kaynaklarını; Tayland’daki gezilerde harcayanlar da var, 1 kilometre yol yapan arabaya 40 bin litre benzin alanlar da var.Söz konusu raporlardan ise… Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (ASKİ) kaçak su kullandığı anlaşıldı. AKP’li Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Eski Başkanı Melih Gökçek’in KDV’yi düşerek mal ve hizmet alımı harcamalarını 3.3 milyar lira eksik gösterdiği ortaya çıktı.

AKP’li Güngören Belediyesi’nin resmi araçlarını yaz tatillerinde ve hafta sonu özel işlerinde kullanıp tüm yakıt, otoyol ve köprü geçiş ücretlerinin de belediye bütçesinden karşılayanlar olduğu belirlendi.Yalnızca 1 metre hortuma 78 lira ödeyen AKP’li Arnavutköy Belediyesi afişe oldu.

Bursa’ya yapılan AKP’li belediyenin gezisine 648 kişi götürülse de geziyi düzenleyen yüklenici firmaya 10 bin kişilik para ödendiği anlaşıldı.AKP’li Fatih Belediyesi’nin 1 Milyon 409 bin 228 lira zarara uğratıldığı bu raporlar sayesinde ortaya çıktı.

Fakat…

Herkes yolsuzlukların ardından savcıların harekete geçmesini beklerken Sayıştay’da bir skandal daha yaşandı.Tüm bu raporları hazırlayan denetçilerin başı olan isim, Denetim İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Fikret Çöker, apar topar görevinden alındı.

Fikret Çöker’in yerine ise 2011 yılında Sayıştay üyesi olan Zekeriya Tüysüz atandı.Bu arada Sayıştay’ın internet sitesinde de sessiz sedasız başkan yardımcıları bölümünden Fikret Çöker’in ismi çıkarıldı.Yerine, Zekeriya Tüysüz ve özgeçmişi yer aldı. Özgeçmişte de “02.11.2018 tarihinde denetim işlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildi” ifadeleri yer aldı.tr724.com

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
1,48006
Amerikan Doları
0,60474
Euro
6,2032
İngiliz Sterlini
7,0209
BIST
98455
Altın
5,459
Son Güncelleme: 19.01.2019 22:40