Ailem, Gündem

ÇOCUKLUK ÇAĞI KANSERLERİNDE BU BELİRTİLERİ CİDDİYE ALIN

Kanseri en çok onlara yakıştıramıyoruz. Küçücük bedenleri onca acıyı nasıl kaldırır düşüncesi ve üstüne erken yaşta onları kaybetme korkusu…

Neden mi bahsediyoruz? Önemini anlatmaya çalıştığımız konu, yılda binlerce çocuğun ölümüne neden olan çocukluk çağı kanserleri. Yenidoğan döneminden ergenlik dönemine kadar her yaşta görülse de en sık görüldüğü dönem ilk 5 yaş. Çocukluk çağı kanserleri arasında en bilineni ise lösemi. En sık rastlananlar arasında ayrıca lenfoma ve karaciğer kanseri de yer alıyor.

Farkında değiliz ama çocuk kanserleri sessizce artıyor. Ülkemizde her yıl 3 bin çocuğa kanser tanısı konuyor. Her iki çocuktan biri ise teşhis konulamadıysa ya da tedavi olamadığı için hayatını kaybediyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Demirdöven, “Çocukluk çağı kanserlerinde, erken tanı ve doğru tedavi ile yaklaşık yüzde 60-70 oranında iyileşme sağlanabilir.” diyor.

Lenfomanın belirtisi kilo kaybı

Lenf bezi kanseri olarak bilinen lenfoma en sık boyun olmak üzere, göğüs boşluğu ve karın boşluğundaki lenf dokularında görülür. Erkek çocuklarda daha sık rastlanır. Belirtileri arasında, lenf bezinde büyüme, gece ateşlenmesi, kilo kaybı, karın ağrısı, el ve kolda uyuşma-karıncalanma bulunuyor.

En fazla lösemiye rastlanıyor

Türkiye ve Dünyada çocukluk çağında görülen kanserlerin yüzde 30’unu lösemiler oluşturuyor. Yrd. Doç. Dr. Mehmet Demirdöven, “Kan kanseri olarak bilinen lösemi çocuklarda en çok görülen kanser türü ve temel olarak kemik iliği hastalığıdır. Doğumdan başlayarak her yaşta görülebilir, hücre tipine göre yaşa özel dağılım gösterir. Ancak erkek çocuklarda görülme oranı daha yüksektir.” bilgisini veriyor. Löseminin belirtilerini ise şöyle sıralıyor:

  • Kansızlık
  • Halsizlik
  • Çabuk yorulma
  • Vücutta sebep verilemeyen kanama
  • Lenf bezlerinin şişmesi
  • Kolay yaralanma
  • Morarma
  • Kilo kaybı
  • Eklem ağrısı

200 bin çocuk tedavi görüyor

0-18 yaş grubu arasındaki çocuklarda görülen çocukluk çağı kanserleri, tüm kanser türleri arasında yüzde 2’lik dilimi oluşturuyor. Dünya genelinde 200 bin çocuk ilk defa kanser tanısı alırken, tedavisi devam edenler ve nüksleri de dahil ettiğimiz zaman bu rakam 300 bine yaklaşıyor.tr724.com

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
3,7952
Amerikan Doları
5,335
Euro
6,0504
İngiliz Sterlini
6,959
BIST
102677
Altın
227,998
Son Güncelleme: 21.02.2019 11:53