Genel Gündem, Gündem, Zulüm Günlüğü

Gazeteci-ressam Zehra Doğan, koğuş arkadaşı 85 yaşındaki hasta Sise Bingöl’ü çizdi


Tutuklu gazeteci ve ressam Zehra Doğan, aynı koğuşta kaldığı hasta tutuklu Sise Bingöl’ü çizdi. Cezaevi yönetiminin resim malzemesi vermediği Zehra Doğan, arkadaşlarıyla birlikte yemek malzemesi için kullandıkları meyve ve sebzelerin renklerini boyaya çevirerek resim yapıyor.

Gazateci-ressam zehra Doğan Mardin’in Nusaybin ilçesinde sokağa çıkma yasağı döneminde yaptığı haber ve çizdiği resimler gerekçe gösterilerek tutuklanmıştı. Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan kadın haber ajansı JINHA’nın editörü Zehra Doğan, 25 Ekim’de Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nden Tarsus T Tipi Kapalı Kadın Cezaevi’ne sevk edilmişti.Doğan, aynı koğuşu paylaştıkları ve 3 Kasım günü hastaneye kaldırılan hasta tutuklu 85 yaşındaki Sise Bingöl’ü çizdi.

CEZAEVİ YÖNETİMİ RESİM MALZEMESİ VERMİYOR 

Kendisine cezaevi yönetimi tarafından resim malzemesi verilmemesi üzerine kurşun kalemle Bingöl’ün iki ayrı portresini çizen Doğan’ın bu çalışmaları, sosyal medya hesabından paylaşıldı.

85 yaşında olan Sise Bingöl, 2 yılı aşkın süredir cezaevinde tutuluyor. Yaşlı olmasından dolayı algılama yeteneğini kaybetmiş olan Bingöl, mide, şeker, astım, tansiyon gibi hastalıklarla mücadele ediyor.Tek başına yaşamını sürdüremeyen Bingöl, diğer tutukluların yardımıyla günlük ihtiyaçlarını giderebiliyor. Bingöl’ün yaş ve hastalığından kaynaklı durumunun kötü olduğu, çocuklarının ismini dahi hatırlamadığı belirtiliyor.

 

ADLİ TIP’IN RAPORUYLA TAHLİYESİ ENGELLENDİ 

Bingöl için Muş Devlet Hastanesi’nce verilen raporda “Sağlığının cezaevinde kalmaya elverişli olmadığı” tespiti yapıldı. Ancak buna rağmen İstanbul Adli Tıp Kurumu’nca verilen raporda “Cezaevinde kalmasının hayatı için tehlike arz etmediği” denilerek tahliyesi engellendi, engelleniyor.

ZEHRA DOĞAN 1.5 YILDIR TUTUKLU 

2 Haziran 2017’den beri tutuklu. Engellemeler karşısında Doğan, arkadaşlarıyla birlikte yemek malzemesi için kullandıkları meyve ve sebzelerin renklerini boyaya çevirerek resim yapıyor.

Ayrıca sigara paketlerinin folyo kağıtlarını gazete kağıtlarının üzerine yapıştıran ve tükenmez kalem ile çizgilerini oluşturan Doğan, çalışmalarını zerdeçal ve kahve kullanarak renklendiriyor. Onun yapıştırıcı için kullandığı ürün ise bal.

Sebze ve meyveleri boyaya, ellerini fırçaya, gazete kağıtlarını ise tuvale çevirerek resimlerini yapmak zorunda kalan tutuklu ressam-gazeteci Doğan, geçtiğimiz Ekim ayında, Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nden Tarsus T Tipi Kapalı Kadın Cezaevi’ne sevk edilmişti.

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
Amerikan Doları
Euro
İngiliz Sterlini
BIST
Altın
Son Güncelleme: 16.02.2019 03:18