Gündem, Video Haberler

Bazı başkonsolosluklar boşaltıldı: Türkiye’nin Melbourne başkonsolosluğuna şüpheli paket

Avustralya’nın Melbourne ve Canberra kentlerindeki çok sayıda konsolosluk ve büyükelçilik binası şüpheli paket alarmı nedeniyle boşaltıldı.

İçinde beyaz toz bulunan paketlerden birinin adresi, Melbourne Türkiye Başkonsolosluğu olduğu belirtildi. Öte yandan Melbourne ve Canberra’da çok sayıda konsolosluk ve elçiliğe içinde beyaz toz bulunan paketler gönderildi. Şüpheli paketler Melbourne’da ayrıca İngiliz, Alman, İspanyol, Yunan, Türkiye, Tayvan, Mısır, İtalyan, Tayland ve İsviçre konsolosluklarında da bulundu.

İlk paketlerden biri Çarşamba sabahı Melbourne’da Pakistan Konsolosluğu’na ulaştı. Bir çalışan paketi açınca içinden beyaz toz çıktı. Zarfın üzerinde yazan İngilizce ‘konsolosluk’ kelimesinin yanlış yazıldığı dikkat çekti. Görevlinin, zarfın içindeki toz paketlerine dokunmadığı belirlendi.Benzer paketlerin Melbourne’da başka konsolosluk ve Canberra’da elçiliklere ulaşması üzerine Dışişleri Bakanlığı bütün diplomatik temsilcilikleri ulaşan zarflar konusunda uyardı.

G.KORE,HİNDİSTAN VE YENİ ZELANDA KONSOLOSLOKLARI BOŞALTILDI

Zarfların belirlenmesinden sonra Melbourne’da Güney Kore, Hindistan ve Yeni Zelanda konsoloslukları boşaltıldı. Şüpheli bir paket bulunması üzerine Amerikan Konsolosluğu’nda öğlen sularında giriş ve çıkışlar yasaklandı.

Öte yandan gönderilen paketlerin bazılarının üzerinde ‘asbestos’ yazılı olduğu da belirlendi. Şüpheli paketler Melbourne’da ayrıca İngiliz, Alman, İspanyol, Yunan, Türkiye, Tayvan, Mısır, İtalyan, Tayland ve İsviçre konsolosluklarında da bulundu.

ŞÜPHELİ PAKETLER 22 ADRESE GÖNDERİLDİ

Federal Polis ’ten yapılan açıklamada şüpheli paketlerin Melbourne ve Canberra’da diplomatik misyonlara gönderildiği ve Acil Durum ekipleri tarafından incelemeye alındığı  kaydedildi. Victoria Polisi ise, paketlerle genel toplumun değil, konsoloslukların özel olarak hedeflendiğini açıkladı.

Saat 14’de Melbourne’da St Kilda Road’da bulunan Güney Kore ve Hindistan konsolosluklarına maskeli ve özel giyimli Acil durum görevlilerinin girdiği görüldü. Binalar saat 15’de ‘güvenli’ olduğu için tekrar açıldı.Metropol İtfaiyesi’nden Bryan Kellett, Hindistan konsolosluğuna içinde toz bulunan bir paketin geçen hafta ulaştığını, ancak ilgililere Çarşamba gününe kadar haber verilmediğini söyledi.  Amerikan konsolosluğuna şüpheli paketler, itfaiye tesadüfen binada yangın talimi yaparken ulaştı. Ambulans Victoria’dan yapılan açıklamada tozdan etkilenip hastaneye kaldırılan kimse olmadığı bildirildi. Birkaç gün önce Sydney’de Arjantin Konsolosluğuna şüpheli toz bulunan bir zarf ulaşması üzerine Acil Durum görevlileri çağrılmış, inceleme sonunda tozun zararlı olmadığı belirlenmişti.sbs

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,1129
Amerikan Doları
5,866
Euro
6,5837
İngiliz Sterlini
7,2941
BIST
99806
Altın
267,528
Son Güncelleme: 17.07.2019 20:25