Gündem, Spor, Zulüm Günlüğü

Enes Kanter CNN programına katıldı: 2021’e kadar ABD dışına çıkmayacağım

Londra’ya gitmeme kararını oyuncusu olduğu New York Knicks takımı ve yöneticileriyle birlikte aldığını kaydeden ünlü oyuncu Enes Kanter, 2021’de Amerikan vatandaşı olacağını, o zamana kadar ABD’den çıkmasının kendisi için güvenlik riski oluşturacağını söyledi. 

Amerikan Profesyonel Basketbol Ligi (NBA) takımlarından New York Knicks’te forma giyen Enes Kanter, 17 Ocak’ta Londra’da oynanacak Washington Wizards maçında forma giymeyeceğini, İngiltere’ye de gelmeyeceğini açıklamasının yankıları sürüyor. New York saatiyle 14.00’da canlı yayına katılarak soruları yanıtlayan Kanter, Londra’ya gitmeme sebebinin her gün sosyal medyada yer alan onlarca ölüm tehditi almasıyla açıkladı. Kanter, Erdoğan yönetiminin ülke dışındaki Gülen Hareketi mensuplarını kaçırdığını söyleyerek Londra’ya gitmeme kararını oyuncusu olduğu New York Knicks takımı ve yöneticileriyle birlikte aldığını kaydetti. Yıldız oyuncu 2021’de Amerikan vatandaşı olacağını, o zamana kadar ABD’den çıkmasının kendisi için güvenlik riski oluşturacağını söyledi.

NBA oyuncusu Enes Kanter kendisine sorulan Fethullah Gülen ile olan yakınlığına ilişkin sorulara da cevap verdi. 15 Temmuz darbe girişiminden kimin en fazla menfaat elde ettiğinin incelenmesi gerektiğini, bunun neticesinde Fethullah Gülen’in suçsuz olduğunun görüleceğini söyleyen Kanter, Türk hükümetinin 5 yıldır Gülen’in iadesini istediğini ama bir tane bile olsa delil gösteremediğini ifade etti. Fethullah Gülen’in bir tane trafik cezası dahi olmadığını, hasta ve masum bir insan olduğunu belirten Enes Kanter, “Sayın Gülen’in bir tane trafik cezası bile yok” dedi.CNN canlı yayının tekrarını New York saati ile 21.00’de tekrar edecek.

TÜRKOĞLU’NA YANIT VERDİ

Kanter, BBC’ye verdiği söyleşide de Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu’nun “Söz konusu şahıs akıl yoksunu gerekçeler ve siyasi söylemlerle gündeme gelmeye çabalamaktadır” sözlerine karşılık vermişti.BBC Radyosu’nda yayımlanan Newsbeat adlı programa telefonla bağlanarak Newsbeat muhabiri Nomia Iqbal’in soruları yanıtlayan Kanter, İngiltere’nin başkenti Londra’da oynayacağı maça “can güvenliği” nedeniyle gidemeyeceğini açıklamıştı.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,018
Amerikan Doları
5,698
Euro
6,3866
İngiliz Sterlini
7,0988
BIST
101564
Altın
259,884
Son Güncelleme: 22.07.2019 12:03